ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Аякс загуби катастрофално у дома от германския първенец Борусия (Дортмун) с 0:4 в мач от петия кръг на Група D в Шампионската лига. Така вестфалци си осигуриха участие в 1/8-финалите на надпреварата. Головете за успеха им бяха дело на Марко Ройд (8), Марио Гьотце (36) и Роберт Левандовски (41, 67).

Двубоят на „Амстердам Арена” започна страхотно за гостите, след като още в 8-ата минута Марко Ройс размени подавания с Марио Гьотце и се разписа за 0:1. Това бе трети гол за Ройс в турнира, като всичките са отбелязани при гостувания на Дортмунд. В 36-ата минута Марио Гьотце узакони превъзходството на германския шампион, след като получи дълго подаване от Матс Хумелс и вкара от средна дистанция за 0:2.

Четири минути преди края на първата част Борусия направи резултата класически в своя полза, след като Марио Гьотце изпълни пряк свободен удар, топката не бе изчистена добре и се върна отново в него. Гьотце пак стреля, а Роберт Левандовски подложи крак за 0:3. Голът на полският национал е и исторически, защото за първи път в своята история Аякс инкасира три гола през първото полувреме на мач в Шампионската лига.

След почивката гостите продължиха да диктуват събитията на терена и в 67-ата минута Марио Гьотце изведе на чудесна позиция Левандовски, а полякът се разписа за втори път в мача - 0:4. До края на мача домакините натиснаха и напълно заслужено стигнаха до почетно попадение в 86-ата минута, когато Кристиан Ериксен изведе Дани Хьосен, който с техничен удар преодоля Вайденфелер за крайното 1:4. При това попадение имаше и ркошет в крат на бранител на гостите.

С този успех Дортмунд събра 11 точки и кръг преди края на може да бъде изместен от първата позиция, а това означава класиране за 1/8-финалите и по-добра изходна позиция при жребия. В последния кръг „жълто-черните” приемат последния в групата Манчестър Сити. Аякс остава на трета позиция с 4 пункта и ще се бори за нея в последния кръг при гостуването си на Реал (Мадрид), който също продължава напред като втори в Група D.

0:1 Марко Ройс (8), 0:2 Марио Гьотце (36), 0:3 Роберт Левандовски (41), 0:4 Роберт Левандовски (67), 1:4 Дани Хьосен (86)

Амстердам, “Амстердам Арена”
Съдия: Педро Проенса (Португалия)

Аякс: 1.Вермеер, 4.Мойсандер , 17.Блинд, 3.Алдервейрелд, 24.Ван Рийн, 5.Поулсен (46 - 20.Шьоне), 10.Сим Де Йонг, 6.Енох (64 - 23.Хьосен), 8.Ериксен, 21.Буригтер (73 - 39.Фишер), 27.Лукоки

Борусия (Дортмунд): 1.Вайденфелер, 15.Хумелс, 26.Пишчек, 4.Суботич, 29.Шмелцер, 6.Бендер (63 - 44.Перишич), 19.Гроскройц, 8.Гюндоган, 10.Гьотце (70 - 16.Блашчиковски), 9.Левандовски, 11.Ройс (79 - 23.Шийбер)