ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Швеция победи Англия с 4:2 в спиращ дъха приятелски мач. В герой на вечерта се превърна звездата на домакините Златан Ибрахимович, който заши и 4-те гола във вратата на бедните англичани. Освен с блестящата игра на Ибра и победата на Швеция, мачът ще се запомни и с факта, че той бе под номер 100 за капитана на Англия Стивън Джерард.

Домакините поведоха на чисто новия “Френдс Арена” в Стокхолм още в 20-ата минута. Златан бе изпуснат от дебютанта Стив Колкър и буквално разстреля безпомощния вратар Джо Харт – 1:0! После обаче гостите се върнаха в мача. Първо комбинация “Манчестър Юнайтед” завърши с хубав гол на Дани Уелбек. Към съотборника си центрира по отличен начин Ашли Йънг и нападателят довкара топката с плонж зад голлинията – 1:1. Грешникът Колкър (39) изкупи вината си при първото шведско попадение, отклонявайки шут от пряк свободен удар в мрежата зад гърба на Андреас Исаксон - 1:2.

Второто полувреме обаче бе изцяло под диктовката на “тре крунур”. Голямата им звезда Ибрахимович бе направо неудържим за изпадналите в паника бранители на Англия. Хаосът в защитата им беше пълен. В 77-ата минута капитанът на домакините спря на гърди уникален пас на Андерс Свенсон зад гърба на защитата и с мощно воле разтреля Джо Харт за 2:2. Само седем минути по-късно Ибра оформи своя хеттрик, след като вкара от фаул с удар от близо 30 метра.

Украшението на вечерта, а може би и на сезона, се получи в 90-ата минута. След поредната тъпашка изява на Харт и хората пред него, на вратаря му се наложи да излиза извън наказателното поле. Стражът чукна топката с глава, а оттам тя попадна у вездесъщия Ибра. Той с феноменална задна ножица извън пеналта прехвърли жалкия Харт и топката агонизиращо бавно падна зад голлинията – 4:2! Това бе апотеозът, върхът на представянето на Ибрахимович.

С успеха “тре крунур” изравни общия баланс в сблъсъка – по седем пълни успеха. Това беше и сладко отмъщение за последния им мач – в Киев по врема на Евро 2012. Тогава шведите пък паднаха с 2:3 в предварителната група. Талантът Джак Уилшър направи горчиво завръщане след тежка контузия.

ШВЕЦИЯ - АНГЛИЯ 4:2
1:0 Ибрахимович (20), 1:1 Уелбек (35), 1:2 Колкър (39), 2:2 Ибрахимович (77), 3:2 Ибрахимович (84), 4:2Ибрахимович (90)

Швеция: Адреас Исаксон, Микаел Лустиг, Адреса Гранквист, Йонас Олсон, Мартин Олсон (45- Бехранг Сафари), Расмус Елм, Ким Калстрьом (61-Андреас Свенсон), Себастиян Ларсон (86-Понтус Янсон), Златан Ибрахимович, Александър Каканиклич, Матиас Ренеги

Англия: Джо Харт, Глен Джонсън (74-Карл Дженкинсън), Гари Кейхил, Стивън Колкър (74-Райън Шоукрос), Лейтън Бейнс, Рахим Стърлинг (83-Уилфред Заха), Леън Осман, Стивън Джерард (74-Том Хъдълстоун), Том Клевърли (61-Джак Уилшир), Ашли Йънг (61-Даниел Стъридж), Дани Уелбек

Съдия: Свен Моен (Норвегия)
Жълт картон: Свенсон (Швеция)