ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Литекс отвя Черно море с 4:1 в мач от 11-ия кръг на "А" група, в който липсваше интрига. Христо Стоичков и момчетата му ступаха здраво "моряците", а с хеттрик още преди почивката изригна Исмаил Иса. Автор на другото попадение за "оранжевите" стана младокът от школата на клуба Симеон Славчев. За 19-годишния полузащитник това беше първи гол в "А" група. Почетното попадение за Черно море пък вкара Георги Илиев в 70-ата минута.

За разлика от последните няколко мача, когато играчите на Литекс пропускаха множество положения пред противниковата врата, тази вечер "оранжевите" бяха настроили мерника си точно и успяха да решат мача в своя полза още през първото полувреме. До почивката момчетата на Христо Стоичков отчаяха гостите от Варна с 4 гола. В герой за Литекс се превърна нападателят Исмаил Иса, забил хеттрик. Първото си попадение в елита отбеляза 19-годишният младок Симеон Славчев.

В днешната среща Камата даде почивка на звездата Георги Миланов, който в миналия кръг реализира хеттрик при победата с 3:1 над Монтана. Талантът обаче получи почивка срещу "моряците" и изгледа успеха от резервната скамейка. Мястото на Миланов в стартовия състав зае възстановеният от контузия Момчил Цветанов.

Литекс поведе рано в резултата с гол на Иса в 10-ата минута. 23-годишният нападател проби мощно по левия фланг и хладнокръвно оплете топката в мрежата на "моряците" - 1:0.

Малко по-късно напречната греда спаси гостите след топовен изстрел от 20-ина метра на Момчил Цветанов. След това крилото изпусна още една възможност. В 21-ата минута Армандо Ваюши направи техничен слалом от финтове в пеналта и пусна към Симеон Славчев, но в последния момент играч на варненци с шпагат предотврати чист гол. "Оранжевите" нокаутираха съперника си в рамките на 90 секунди с две бързи попадения. В 29-ата минута - след продължително разбъркване в наказателното поле, топката се озова в Симеон Славчев, който покачи на 2:0. Докато "моряците" се осъзнаят Иса направи преднината класическа, вкарвайки отблизо при добавка след удар на Армандо Ваюши.

Домакините не спряха да атакуват и след почивката. В 61-ата минута Иса изведе хитро Страхил Попов, но младият страж Георги Китанов майсторски спаси удара му. След това отличен рейд на Васил Божиков завърши с извеждащ пас към Ваюши, но шута на албанеца мина покрай страничния стълб. Чак в 70-ата минута "моряците" организираха първата си по-смислена атака. "Оранжевите" подходиха лежерно и изпуснаха Георги Илиев, който отблизо намали за 4:1.

За Литекс това е шеста победа от началото на първенството. След нея "оранжевите" събраха актив от 20 точки и свалиха Черноморец от петата позиция. С по 21 са ЦСКА и "Ботев" (Пловдив), докато челниците Лудогорец и "Левски" имат по 28. Черно море пък остава с 10 точки в средата на таблицата.

Мачът по минути
- ТУК

ЛИТЕКС - ЧЕРНО МОРЕ 4:1

1:0 Исмаил Иса (10), 2:0 Симеон Славчев (29), 3:0 Исмаил Иса (31), 4:0 Исмаил Иса (45), 4:1 Георги Илиев (70)

ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов, 4.Васил Божиков, 16.Страхил Попов, 18.Илия Миланов, 33.Николай Бодуров, 6.Симеон Славчев, 21.Александър Цветков, 23.Небойша Йеленкович (56-24.Едон Хасани), 27.Момчил Цветанов (70-13.Папис Коли), 14.Армандо Ваюши, 9.Исмаил Иса (78-10.Герасим Заков)
Резерви: 30.Eвгени Александров, 3.Антон Недялков, 10.Герасим Заков, 13.Папис Коли, 17.Георги Миланов, 24.Едон Хасани, 77.Галин Иванов
Треньор: Христо Стоичков

ЧЕРНО МОРЕ: 33.Георги Китанов, 4.Детелин Димитров, 3.Росен Колев, 15.Александър Александров, 25.Сашо Александров, 12.Мартин Дечев, 5.Самуел Камазола, 6.Eденилсон Бенгонси (35-11.Дончо Атанасов), 14.Георги Божилов, 21.Георги Илиев, 10.Мирослав Манолов
Резерви: 21.Пламен Колев, 19.Християн Попов, 23.Симеон Симеонов, 30.Илиян Капитанов, 20.Стамен Ангелов, 91.Живко Атанасов, 11.Дончо Атанасов
Треньор: Адалберт Зафиров