Потопете се в света на статистиката!

ЦСКА победи Лудогорец с 2:1 като гост в първи 1/16-финал за Купата на България. Реваншите са на 24/25 ноември. Домакините поведоха след гол на Мирослав Иванов, за гостите се разписаха Мишел Платини и Лукас Саша. ЦСКА завърши двубоя в намален състав, след като в последната минута Абел Анисе получи втори жълт и съответно червен картон. Това е първа победа на ЦСКА срещу отбора от Разград след равен (2:2) и две загуби с по 0:1.

“Червените” напълно заслужено стигнаха до успеха, но в този мач трябваше да се справят и срещу съдийските отсъждания на Христо Ристосков. Реферът се превърна в център на много ситуации, позволи груба игра, нарушения и изнерви двубоя. Два пъти футболистите на ЦСКА претендираха за дузпа. Особено спорно беше положението през второто полувреме, когато Барт скочи в краката на Платини с мощен шпагат в наказателното поле, топката въобще не беше в краката на бразилеца, но Ристосков не показа дузпа. Реферът вероятно компенсираше други свои безумни решения, не даде червен картон на Анисе още през първата част, отсъди странни фаулове. Това е трети пореден мач без победа за Лудогорец – равен и загуба в “А” група и днешното поражение от ЦСКА.

Ивайло Петев направи няколко промени в стартовия състав. В защита отдясно титуляр излезе Шоко на мястото на Йордан Минев. В центъра на терена Барт и Гулдан отново бяха заедно, като този път резерва остана Козмин Моци, който започна в стартовия състав при загубата от Черноморец преди няколко дни. Отляво в отбрана Петев пусна Жуниор Кайсара. В халфовата линия си партнираха Станислав Генчев и Светослав Дяков, отдясно Франк Гела, отляво Мирослав Иванов. В атака отново излезе капитанът Емил Гъргоров, подпомаган от Марселиньо. На резервната скамейка остана Иван Стоянов.

Стойчо Младенов заложи на традиционния си състав, като този път имаше на разположение и наказания за предишния мач с “Ботев” (Пловдив) Иван Бандаловски. Той игра на титулярния си пост отдясно в защита, останалите трима в отбрана бяха Апостол Попов, Пламен Крачунов и Михаил Венков. В средата на терена отново започнаха Лукас Саша и Тодор Янчев, по крилата Нджонго Присо и Серж Нюаджи. Мишел Платини поведе атаката, а зад него му помагаше Абел Анисе.

Двубоят започна в бързо темпо, двата отбора си размениха по няколко опасни атаки и положения. Още във 2-ата минута Бандаловски изчисти пред вратата след центриране на Марселиньо. Мишел Платини отвърна с пропуск, останал сам срещу вратаря Чворович. В 9-ата минута Гъргоров стреля опасно от воле, но над вратата. Натискът на домакините даде резултат и в 11-ата минута Лудогорец поведе с 1:0. Франк Гела напредна отдясно, центрира по земя и оставеният непокрит в наказателното поле Мирослав Иванов реализира. При попадението първо Апостол Попов и Крачунов изгледаха подаването на Гела, след което и Бандаловски изпусна своя човек Мирослав Иванов. Защитата на ЦСКА действа доста колебливо през първото полувреме. Освен централната двойка Михаил Венков изпитваше сериозни проблеми срещу бързия Гела. Крилото на разградчани няколко пъти проби отдясно и нахлуваше в опразнената от Венков зона. В 28-ата минута дойде най-спорното положение през първата част. След центриране в наказателното поле на Лудогорец Апостол Попов и Станислав Генчев се сблъскаха, бранителят на ЦСКА падна на земята, но съдията Христо Ристосков не даде дузпа. При повторенията се вижда, че по-скоро има задържане от страна на Генчев срещу Попов.

Последва натиск на гостите от София, който доведе до 1:1. В 35-ата минута Лукас Саша изведе добре между защитата на Лудогорец Мишел Платини, който напредна, мина покрай вратаря и пусна без проблеми топката в опразнената врата. До края на полувремето Анисе получи жълт картон, а малко след това Ристосков му спести още един за нарушение срещу Мирослав Иванов. През първата част сериозен длъжник в състава на ЦСКА беше Серж Нюаджи, както и другото крило Присо. Двамата не успяха да помагат на Платини, който за пореден път доказа качества. За Лудогорец Марселиньо и Гъргоров демонстрираха добро взаимодействие, но и двете крила – Мирослав Иванов и Гела, заслужават добри думи. Цялата офанзивна четворка на домакините игра много по-добре от тази на гостите.

На полувремето Стойчо Младенов смени пасивния Нюаджи и пусна Сержиньо. Второто полувреме гостите напълно надиграха Лудогорец и логично стигнаха до успеха. В 58-ата минута съдията Ристосков отново попадна в центъра на събитията. Мишел Платини нахлу отдясно в наказателното поле на Лудогорец, Барт се хвърли на шпагат в краката му, но съдията не даде дузпа. При повторенията се видя, че бразилецът отигра топката, след което Барт го подкоси с мощен шпагат вътре в наказателното поле. Ристосков обаче си затвори очите и показа жълт картон за симулация на нападателя на ЦСКА. Последва гневна реакция на всички в червено, от което си изпати помощник треньорът Анатоли Нанков, изгонен от резервната скамейка.

В 61-ата минута “червените” поведоха с 2:1 след гол на Лукас Саша. Гостите матираха защитата на Лудогорец със страхотна атака с две подавания. Присо намери Платини пред наказателното поле, той чукна към Лукас Саша между бранителите и бразилецът с лекота даде преднина на “армейците”. След попадението Ивайло Петев направи бързи две смени, извади загубилите се през второто полувреме Гъргоров и Гела и пусна Роман Безяк и Иван Стоянов. И това обаче не доведе до нищо положително в играта на разградчани. ЦСКА заигра по подобие на второто полувреме срещу “Ботев” (Пловдив), със страхотна преса, която смаза всички опити за атаки на Лудогорец. В 72-ата минута Платини стреля опасно от фаул, но в аут. Петев опита да усили атаката, извади Шоко и пусна Витиня, но и това не даде резултат. Спорните отсъждания на съдията изнервиха играта, Мирослав Иванов опита да счупи краката на Лукас Саша в 82-ата минута, заради което получи само жълт картон. Ситуацията се разигра пред погледа на Стойчо Младенов, точно до страничната линия на терена. В оставащите минути Абел Анисе получи втори жълт и съответно червен картон.