България геройски удържа равенство 1:1 срещу Дания в третата си световна квалификация по пътя към Мондиала в Бразилия през 2014 година. "Трикольорите" имаха тежката задача да играят повече от час с човек по-малко заради червен картон на Иван Бандаловски. Попадението за България реализира Димитър Рангелов в 7-ата минута, а за "червения динамит" се разписа Никлас Бендтнер.

Момчетата на Любослав Пенев се радваха на мощна подкрепа от трибуните. Места на "Васил Левски" бяха заели около 25 000 зрители.

След днешното равенство "трикольорите" продължават без загуба и с актив от 5 точки, които ни отреждат 2-ото място във временното класиране в Група "B" на световните квалификации. Лидерът Италия има 7 точки. Както е известно, България стартира цикъла с равенство 2:2 срещу "адзурите", след което победи с 1:0 Армения. Следващата среща на нашите е още другата седмица - на 16 октомври (вторник) - гостуването на Чехия в Прага.

За мача с Дания Любослав Пенев се довери на Димитър Рангелов, който започна на върха на атаката за сметка на останалите на пейката Илиян Мицански и Валери Божинов при отсъствието на контузения Емил Гъргоров. Бившият нападател на Славия напоследък отнася сериозни критики в Швейцария заради изявите си с екипа на Люцерн, но сега се възползва по отличен начин от шанса, който получи и вкара гол на Дания. В 7-ата минута Рангелов "взриви" трибуните на "Васил Левски", давайки преднина на България. "Трикольорите" организираха отлична контраатака, Станислав Манолев подаде към Иван Бандаловски на десния фланг, бранителят на ЦСКА центрира в наказателното поле на датчаните, където Симон Кяер увисна и Рангелов се разписа с глава, засичайки топката точно пред вратаря Стефан Андерсен - 1:0. За Рангелов това беше трето попадение с екипа на националния отбор, а за последно той се беше разписал в контролата със Саудитска арабия (2:0) през октомври 2010 година.

В 26-ата минута обаче България остана с 10 човека, след като Иван Бандаловски извърши много груб фаул край тъчлинията. Бранителят на ЦСКА влезе с двата крака в Даниел Вас, за което съдията от Франция Тони Шапрон му показа червен картон. Реферът донякъде имаше основание да изгони Бандаловски, но пък през второто полувреме можеше да санкционира и по-строго някои от датските футболисти, направили груби фаулове срещу нашите.

Численото предимство на гостите даде резултат в 40-ата минута, когато Никлас Бендтнер вкара за 1:1. Михаел Крон-Дели центрира отляво, право на главата на снажния нападател на Ювентус, който беше оставен непокрит от Иван Иванов и реализира изравнителното попадение. Николай Михайлов също носи вина за допуснатото попадение, тъй като не се намеси убедително при ситуацията.

През второто полувреме натискът на "червения динамит" се засили още повече. На няколко пъти българската отбрана се пропускваше, но за наш късмет нападателите на съперника явно нямаха ден, а и Николай Михайлов на няколко пъти ги отчая с намесите си. В 51-ата минута и гредата беше верен помощник на нашия страж. Тогава Кристиан Ериксен отправи удар от 15-ина метра, а топката се отби в напречната греда и излезе в аут.

"Трикольорите", въпреки че бяха с 10 човека, все пак стигнаха до отлични възможности, но не се възползваха от тях. Четвърт час преди края на двубоя първо изигралият силен мач Николай Бодуров можеше да отбележи с глава, а след това и появилият се на смяна Александър Тонев пробва далечен изстрел, при който топката профуча на сантиметри над датската врата.

В 5-минутното продължение срещата се доиграваше, "трикольорите" се бранеха перфектно, а при едно центриране Илия Миланов успя да избие с глава насочената към Бендтнер топка и да предотврати опасността пред Николай Михайлов.

За двубоя с Дания Любослав Пенев беше принуден да предприеме промени в състава, тъй като Гъргоров беше контузен, Светослав Дяков и Веселин Минев пък бяха наказани. С травми бяха още Георги Сърмов и Петър Занев. Сред титулярите донякъде изненадващо попадна капитанът на Черно море Георги Илиев, който дълго време не беше част от националния отбор. Опитният халф започна в централната зона на терена заедно с Владимир Гаджев, но след изгонването на Бандаловски Любослав Пенев прибегна до смяната му с бранителя Илия Миланов.

Равенството е седмо между България и Дания от общо 14 изиграни мача до момента.

Световната квалификация по минути - ТУК

БЪЛГАРИЯ - ДАНИЯ 1:1
1:0 Димитър Рангелов (7), 1:1 Никлас Бендтнер (40)

БЪЛГАРИЯ: 13.Николай Михайлов, 11.Иван Бандаловски, 15.Иван Иванов, 5.Николай Бодуров, 6.Йордан Минев, 18.Владимир Гаджев, 22.Георги Илиев (35-16.Илия Миланов), 17.Георги Миланов, 2.Станислав Манолев, 9.Ивелин Попов (85-10.Валери Божинов), 8.Димитър Рангелов (61-20.Александър Тонев)
Резерви: 1.Владислав Стоянов, 12.Стоян Колев, 3.Михаил Венков, 4.Александър Александров, 14.Христо Златински, 16.Илия Миланов, 20.Александър Тонев, 23.Стефан Велев, 7.Иван Стоянов, 10.Валери Божинов, 19.Илиян Мицански
Селекционер: Любослав Пенев

ДАНИЯ:
1.Стефан Андерсен, 6.Ларс Якобсен, 4.Даниел Агер, 3.Симон Кяер, 5.Даниел Вас (54-23.Патрик Мтилига), 7.Уилям Квист, 2.Томас Кристенсен (36-21.Андреас Корнелиус), 8.Кристиан Ериксен (90+1-19.Якоб Поулсен), 9.Михаел Крон-Дели, 10.Денис Ромедал, 11.Никлас Бендтнер
Резерви: 16.Йеспер Хансен, 22.Стефан Расмусен, 23.Патрик Мтилига, 20.Томас Каленберг, 13.Жорес Окоре, 14.Каспер Лоренцен, 17.Каспер Слот, 12.Михал Силбербауер, 19.Якоб Поулсен, 15.Николай Стокхолм, 21.Андреас Корнелиус
Селекционер: Мортен Олсен