Двукратният световен шампион във Формула 1 Себастиан Фетел от Ред Бул спечели Гран При на Япония на пистата “Сузука” и се доближи само на 4 точки от лидера в класирането Фернандо Алонсо.

Втори на финала бе Фелипе Маса с Ферари, а трети местният любимец Камуи Кобаяши със Заубер. Четвърти се нареди Дженсън Бътън с Макларън. Пети остана Люис Хамилтън с Макларън, а шести Кими Райконен с Лотус.

Фетел, който се бори да защити титлата си от миналата година, направи страхотно състезание. Германецът стартира от пол-позишън и не пусна лидерството до края на състезанието. Допълнителен бонус за Фетел бе, че още в първия завой лидерът във временното класиране Фернандо Алонсо с Ферари се завъртя и отпадна от състезанието.

Съотборникът на Алонсо във Ферари – Фелипе Маса записа най-доброто си класиране от началото на сезона. Той зае второто място в класирането, изоставайки на 20.6 секунди от Фетел. Бразилецът стартира от 11 позиция, но с перфектно каране успя да достигне до подиума.

Публиката в Япония също имаше поводи за радост, след като местния любимец Камуи Кобаяши със Заубер успя да се качи на последната стълбичка на подиума. Японецът до последните метри се бори със Дженсън Бътън за третото място и в крайна сметка успя да го изпревари с 0.5 секунди.

На пета позиция се нареди Люис Хамилтън, а шести остана Кими Райконен. В зоната на токите се наредиха още – Нико Хюлкенберг, Пастор Малдонадо, Марк Уебър и Даниел Рикиардо.

В генералното класиране за сезон 2012 Алонсо продължава да води със 194 точки, а Себастиан Фетелл вече е плътно зад него със 190. Трети е Кими Райконен със 157, а четвърти е бившият световен шампион Люис Хамилтън.