“Левски” победи Литекс с 2:1 в дербито от 8-ия кръг на “А” група. Това беше първи мач за Христо Стоичков като треньор на “Герена”, но няколко минути го лишиха от частичен успех. Домакините стигнаха до победата в 84-ата минута след гол на Симеон Райков. Преди това “Левски” поведе чрез Базил де Карвальо, а Георги Миланов изравни. След успеха “сините” остават на 2-о място с 22 точки, лидер е Лудогорец с 24. Литекс остава на трето място с 14 точки, но може да бъде задминат след останалите мачове в събота.

Двубоят ще се запомни и със слабото съдийство на Георги Йорданов. Реферът изгони с червени картони Кристовао Рамос в началото на второто полувреме и Александър Цветков малко след това. Рамос ще пропусне дербито на “Левски” с ЦСКА в следващия кръг, след паузата заради националния отбор. Освен пресилените червени картони Георги Йорданов изпусна двубоя през втората част с много грешни отсъждания.

Треньорът на “Левски” Илиан Илиев заложи на Мулдер, Станислав Ангелов, Ромейн Ели и Нуно Пинто в защита. Наставникът отново не можеше да използва контузения Димитър Везалов, както и наказания Владимир Гаджев. В средата на терена на мястото на халфа титуляр излезе Христо Йовов заедно с Роман Прохазка. Изненадата бе Илиян Йорданов в стартовите единадесет на мястото на Райков, а по другото крило игра Кристовао Рамос. В атака един зад друг действаха Марсиньо и Базил де Карвальо.

Христо Стоичков заложи на традиционен състав. В защита започнаха Васил Божиков, Страхил Попов заедно с Илия Миланов и Николай Бодуров. В средата на терена си партнираха Александър Цветков и Небойша Йеленкович, по крилата Армандо Ваюши и Галин Иванов. Георги Миланов помагаше на Исмаил Иса.

През първото полувреме и двата отбора демонстрираха бърз футбол, но без кой знае колко голови положения. Във 2-ата минута Исмаил Иса пропусна първия шанс за Литекс. Нападателят мина между двама защитници на домакините, стреля, но Пламен Илиев улови. В 4-ата минута Базил де Карвальо опита да намери Илиян Йорданов, но защитник на Литекс изчисти в последния момент. Гостите от Ловеч играха отворено, атакуваха постоянно и не заложиха на глуха защита. В 17-ата минута Прохазка мина между цялата защита на “оранжевите”, но в последния момент, в наказателното поле, Васил Божиков с шпагат изчисти топката в корнер. В 28-ата минута капитанът на Литекс Небойша Йеленкович получи жълт картон за груби реплики по адрес на съдията Георги Йорданов. Сръбският халф на Литекс можеше и да бъде изгонен, но реферът му спести първи жълт картон още в началните минути. След нарушението домакините изпълниха пряк свободен удар, след центриране в наказателното поле Базил де Карвальо скочи над всички и с глава прониза Илко Пиргов. Вратарят на гостите от Ловеч също има вина за попадението, след като излезе да боксира топката, но въобще не участва в ситуацията. След гола съдията Георги Йорданов набързо показа четири жълти картона, по два за двата отбора. През първото полувреме “Левски” освен гола не създаде почти нищо интересно, а гостите от Ловеч имаха единствено положението на Иса.

Второто полувреме започна с интересни моменти, вина в лошия смисъл на думата, за които имаше главният съдия Георги Йорданов. Арбитърът тотално изпусна двубоя, след като изгони по един футболист от двата отбора, накъса играта с непрекъснати фаулове и нямаше почти вярно отсъждане. В 46-ата минута съдията показа пресилен втори жълт и съответно червен картон на Кристовао Рамос. Португалецът извърши фаул в центъра на терена, но ако той беше за картон, Йеленкович отдавна трябваше да е в съблекалните. След това Стоичков реагира, извади Галин Иванов и вкара още един нападател – Герасим Заков.

В 64-ата минута Литекс изравни за 1:1. Георги Миланов направи самостоятелен рейд пред наказателното поле, леко вдясно, нагласи си топката и с много красив диагонален удар я прати в далечния долен десен ъгъл на Пламен Илиев. Илиан Илиев веднага пусна в игра нападателя Жоао Силва, на мястото на Христо Йовов. В 73-ата минута реферът Георги Йорданов изравни двата състава, след като изгони Александър Цветков от Литекс. И този път пресилено. Халфът препречи пътя на Жоао Силва пред наказателното поле, като дори нападателят се блъсна нарочно в него. Йорданов обаче даде жълт и съответно червен картон на играча на гостите. Последваха минути на напрежение, футболистите често влизаха в спорове, като едва не стигнаха до физическа саморазправа. Обърканият съдия продължи да греши, трудно взимаше решения и стана за смях на публиката, която започна да го освирква.

В 84-ата минута влезлият като резерва Симеон Райков донесе победата на “Левски” с 2:1. Крилото вкара гол, подобен на този на Георги Миланов. Райков стреля от границата на наказателното поле с топовен шут и прати топката в долния десен ъгъл на вратата на Илко Пиргов. До края гостите от Ловеч опитаха стихиен финален натиск, но не успяха. В 89-ата минута Исмаил Иса имаше шанс, но не успя да засече от границата на малкото наказателно поле./БЛИЦ

Двубоят по минути ТУК

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ В "А" ГРУПА

КЛАСИРАНЕТО В "А" ГРУПА

"ЛЕВСКИ " - ЛИТЕКС 2:1
1:0 Базил Де Карвальо (30), 1:1 Георги Миланов (64), 2:1 Симеон Райков (84)

"ЛЕВСКИ":
  23.Пламен Илиев, 2.Дъстли Мулдер, 4.Станислав Ангелов, 3.Ромейн Ели, 28.Нуно Пинто (46 - Орлин Старокин), 8.Роман Прохазка, 10.Христо Йовов (66 - 9.Жоао Силва), 22.Илиян Йорданов, 16.Кристовао Рамос, 31.Марсиньо (81 - Симеон Райков), 19.Базил де Карвальо
Резерви: Ивайло Василев, Александър Башлиев, Орлин Старокин, Даниел Димов, Антонио Вутов, Симеон Райков, Жоао Силва
Контузен: Димитър Везалов; Наказан: Владимир Гаджев

ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов, 4.Васил Божиков, 16.Страхил Попов, 18.Илия Миланов (46 - Симеон Славчев), 33.Николай Бодуров, 21.Александър Цветков, 23.Небойша Йеленкович, 14.Армандо Ваюши (76 - Емил Грозев), 17.Георги Миланов, 9.Исмаил Иса, 77.Галин Иванов (54 - Герасим Заков)
Резерви: Евгени Александров, Кирил Динчев, Емил Грозев, Симеон Славчев, Костадин Башов, Никола Колев, Едон Хасани, Герасим Заков