Германският шампион Борусия (Дортмунд) победи трудно у дома холандския първенец Аякс с 1:0 в първия си мач от Група "D" на Шампионската лига. Единственото и победно попадение за вестфалци вкара полският национал Роберт Левандовски (87).

Мачът на „Сигнал Идуна Парк” започна равностойно, а в 13-ата минута гостите можеха да поведат, след като датският национал Кристиан Ериксен излезе очи в очи с Роман Вайденфелер, но прати топката в тялото на вратаря. Постепенно Борусия изравни играта, но така и е успя да стигне до сериозно голово положение през първата част. Вместо това отново Аякс бе по-близо до гола, но удар на Райън Бабел не успя да намери очертанията на опразнената врата, след като Вайденфелер бе излязъл напред.

След почивката домакините бяха пълни господари на терена и в 57-ата минута спечелиха спорна дузпа за падане на Марио Гьотце в наказателното поле. Матс Хумел стреля изключително слабо от бялата точка и Кенет Вермеер спаси. Натискът на вестфалци се засилваше и усилията им бяга възнаградени в 87-ата минута, когато Роберт Левандовски се освободи в наказателното поле на гостите и с мощен удар прати топката в мрежата за 1:0 и донесе и трите точки на своя тим.

След успеха си Дортмунд е на второ място в групата, след като в друагата среща Реал (Мадрид) победи драматично Манчестър Сити с 3:2 и оглави класирането заради по-добрата си голова разлика.

boruisia.jpgаякс_1.jpgБорусия (Дортмунд) – Аякс 1:0
1:0 Роберт Левандовски (87)

Дортмунд, “Сигнал Идуна Парк”
Съдия: Паоло Талиавенто (Италия

Борусия (Дортмунд, Германия): 1.Вайденфелер, 15.Хумелс, 26.Пишчек, 4.Суботич, 29.Шмелцер, 5.Кел, 16.Блашчиковски (73 – 44.Перишич), 8.Гюндоган (89 – 7.Лайтнер), 10.Гьотце (88 – 23.Шибер), 9.Левандовски, 11.Ройс

Аякс (Холандия): 1.Вермеер, 4.Мойсандер, 17.Блинд, 3.Алдервейрелд, 24.Ван Рейн , 5.Поулсен, 10.Сим Де Йонг, 19.Сана (89 – 7.Сюлеймани), 8.Ериксен, 49.Райън Бабел (79 – 20.Шьоне), 21.Буригтер