Литекс победи ЦСКА с 1:0 в мач от 1-ия кръг на “А” група за сезон 2012/13. Очакваното дерби не се получи, двата отбора играха слабо, но домакините грабнаха победата с гол в последните секунди. Нападателят Герасим Заков реализира във втората минута от добавеното време и донесе трите точки за Литекс.

Двубоят се очакваше с интерес заради събитията от последните месеци. Още в края на миналия сезон треньорът на Литекс Христо Стоичков беше на крачка от завръщане в ЦСКА. Само няколко дни след това “червените” спечелиха с лекота срещу ловчанлии с 4:1 в Борисовата градина. В момента Камата се чака като президент в ЦСКА след бъдещите промени на “Армията”. Преди срещата Ицо се закани, че ще победи ЦСКА въпреки всички събития от последните дни и удържа на думата си. Това беше втори двубой за Камата срещу “армейците” и първа победа.

И двамата треньори нямаха кой знае какви варианти за титулярните си състави. Стоичков заложи на четирима в защита – Васил Божиков, Бодуров заедно с Илия Миланов и Страхил Попов. В средата на терена започнаха Александър Цветков, Небойша Йеленкович и Георги Миланов. По крилата излязоха Армандо Ваюши и Галин Иванов, а сам в атака е Герасим Заков.

Стойчо Младенов беше притиснат до стената. Наставникът изгледа двубоя от трибуните, тъй като беше наказан на последния мач от миналия сезон в Разград срещу Лудогорец. Специалистът заложи на единадесеторка без изненади. Както е известно, ЦСКА получи забрана за картотекиране на новите попълнения. Така през всичките 90 минути на терена играха 11 футболисти, Стойчо Младенов направи една смяна в добавеното време. Любопитна беше картината на резервната скамейка на “армейците”. На нея бяха вратарят Благой Макенджиев и шестима юноши, най-опитен от които Станко Йовчев. Останалите петима нямаха нито една минута в професионалния футбол. Треньорският щаб на ЦСКА не можеше да разчита освен на некартотекираните и на наказания Ангел Грънчов и Абел Анисе.

За първи път в стартовия състав на ЦСКА започна юношата Милен Иванов. В защита за гостите от София излязоха Иван Бандаловски, Пламен Крачунов и Апостол Попов, а отляво Нилсон Антонио. В средата на терена започнаха капитанът Тодор Янчев и Лукас Саша. По крилата действаха Антон Карачанаков и Нджонго Присо, а пред тях юношата Милен Иванов. Сам в атака игра Килиан Шеридън.

През първото полувреме Литекс имаше леко предимство в атаките и създаде по-интересните положения пред вратата на ЦСКА. В 12-ата минута Присо върна лошо топката към Иван Бандаловски, от което домакините организираха опасна контраатака. След три паса топката стигна до непокрития Галин Иванов, който финтира защитник, но се засуети и не успя да отправи удар от 7-8 метра. В 24-ата минута опасен изстрел на Герасим Заков мина покрай лявата греда на Томас Черни. В 36-ата минута “армейците” осъществиха първата си опасна атака. Нилсон Антонио центрира ниско по земя, топката стигна до Присо, който пусна хубаво към Лукас Саша, той изведе Шеридън, но пасът беше пресече. В 42-ата минута Присо направи първия отличен шанс, който се откри пред ЦСКА. Камерунецът получи топката в наказателното поле, но от малък ъгъл вместо да стреля към вратата, би в тъч.

През второто полувреме Литекс заигра още малко по-добре, а ЦСКА не направи нищо сериозно. Още в първите секунди след почивката домакините направиха две атаки, но не успяха да реализират. В 58-ата минута реферът Станислав Тодоров прекрати за момент срещата, тъй като феновете на ЦСКА запалиха факли и димки и намалиха видимостта на терена. В 73-ата минута дойде и най-чистото положение за ЦСКА. Апостол Попов изрита топката, тя мина през Илия Миланов и се озова в Килиан Шеридън. Той напредна в наказателното поле, топката рикошира във вратаря Илко Пиргов, отново се озова в нападателя, но той се забави и не успя да отправи удар към опразнената врата, тъй като беше блокиран от Илия Миланов.

Развръзката на мача дойде в добавеното време, когато Литекс стигна до победното попадение. Тодор Янчев сбърка, Момчил Цветанов му открадна топката, подаде на Герасим Заков, който реализира за 1:0. След попадението ЦСКА стигна до един корнер, след който юношата Милен Иванов стреля неточно в аут.