СИДНИ 2000 НАКРАТКО

*XXVII летни олимпийски игри се провеждат от 15 септември до 1 октомври 2000 година в Сидни (Австралия).

*Сидни е избран за домакин на Игрите на 24 септември 1993 година, като останалите кандидати са Пекин, Берлин, Истанбул и Манчестър. За втори път се провежда Олимпиада в южното полукълбо, първият е през 1956 година в Мелбърн, когато е през пролетта.

*Участват 10 651 спортисти (6582 мъже и 4069 жени) в общо 300 състезания от 28 вида спорт.00011.JPG

*Талисмани на Олимпиадата в Сидни са три – птицечовката Сид (името й идва от Сидни), ехидната Милие   (името идва от Милениум, нов век) и Оли Коокабура (името Оли идва от Олимпиада)

*САЩ печели най-много медала – общо 96, от които 39 златни, 25 сребърни и 32 бронзови. България остава на 17-о място в класирането по медали с общо 13 отличия, 5 златни, 6 сребърни и 2 бронзови.

*Марион Джоунс (САЩ) печели 5 медала, 3 златни и 2 бронзови. Впоследствие обаче тя признава, че е употребявала допинг и отличията й са отнети. МОК отнема бронзовия медал от отборното състезание по гимнастика на Китай заради използване на непълнолетен състезател. Медалът е присъден на САЩ.

*Новите спортове в Сидни са триатлон и таекуондо. Сусантика Жаясинге спечели първия олимпийски медал за Шри Ланка. Риоко Тамура загуби финалите на джудо в Барселона и Атланта, но се върна на Олимпиадата в Сидни и спечели златен медал. Стивън Редргейв спечели златен медал, той е първият гребец, който печели златни медали на 5 поредни олимпийски игри. Мария Исабел Урутиа печели първи златен медал за Колумбия (вдигане на тежести), а Хиеу Нган Тран печели първи златен медал за Виетнам (таекуондо).

*Състезателите на Южна и Северна Корея дефилираха заедно на откриването, държейки едно и също знаме. Четирима атлети от Източен Тимор участваха като индивидуални състезатели. 4 години по-късно в Атина Източен Тимор дебютира като отделна държава.

*От Сидни 2000 година Световната антидопингова агенция (УАДА) е независим орган, който следи всички процедури, следвани от МОК.