Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Националният отбор на България по волейбол остана на четвърто място в Световната лига, финалите на която се проведоха в столичната зала “Арена Армеец”. В спор за бронзовите медали "трикольорите" загубиха от Куба с 2:3 гейма (18:25, 25:19, 25:13, 23:25, 12:15).

За четвърти път в историята
на Световната лига (турнирът започва от 1990 година) България стигна до Топ 4. Никога обаче не сме играли финал. В четирите участия, включително и днес, отборът е участвал в малкия финал, т.е. за спечелване на третото място и бронзовите медали. И четирите ни участия в двубоя за 3/4 място обаче завършват с поражения, и днес не успяхме да променим историята и да стигнем до бронзовите медали. Двубоят продължи 2 часа 15 минути.

Най-резултатни за България с по 21 точки бяха Владимир Николов и Тодор Алексиев. С 13 точки остана Валентин Братоев, 8 отбеляза Теодор Тодоров. За Куба Роландо Сепеда отбеляза 22 точки, 19 реализира Хенри Бел, 17 добави капитанът Вилфредо Леон.

Националите започнаха добре и поведоха с 2:0 след атака на Тодор Алексиев, а до първата техническа пауза резултатът стана 8:4 за България. Постепенно играта на кубинците тръгна и те стабилизираха всеки компонент от играта си. При второто техническо прекъсване България вече губеше с 13:16, а до края на гейма нашите успяха да запишат 5 точки и загубиха с 18:25.

Във втория гейм България заигра малко по-добре и заслужено поведе с 4:2. При първото техническо прекъсване имахме аванс – 8:4. Увеличихме разликата до 11:5. Вилфредо Леон намали до 11:14. Найден Найденов взе прекъсване. Владо Николов направи 15:12. Вилфредо Леон би началния удар в аут и България поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Йордан Бисет заби ас за 15:16. Последва още един ас от Бисет – 16:16. Найден Найденов взе прекъсване. България отново поведе със 17:16 след атака в аут на Бел. Владо Николов заби ас за 19:16, а след това Тодор Алексиев реализира за 20:17. Увеличихме преднината си за 22:17. Крайното 25:19 оформи Георги Братоев с ас.

Третата част започна равностойно до 3:3, последва равенство при 6:6. След това обаче изостанахме с 2 точки при 9:11 и 10:12. Владо Николов се справи с двойния блок на Куба за 11:12. Виктор Йосифов заби блок на Исбел Меса и България изравни при 13:13. Резултатът се движеше точка за точка при 15:15, 16:16 и 19:19. Момчетата на Найден Найденов направиха две поредни точки за 21:19. Тодор Алексиев направи 23:21, а Владо Николов затвори гейма при 25:23.

Куба поведе в началото на 4-ия гейм с 8:6 при първото техническо прекъсване. След това продължи да има предимство при 11:9, но България изравни за 11:11, а след това и 15:15. Роландо Сепеда даде аванс на Куба от 1 точка при второто техническо прекъсване 16:15. Продължихме да изоставаме със 17:19 и след това 17:20. Цветан Соколов намали до 20:21 с атака по диагонала. Георги Братоев пусна за 21:22. Последва атака в аут на кубинците и равенство 22:22. Орландо Блекууд взе прекъсване. Валентин Братоев атакува технично и България поведе с 23:22. Куба обаче обърна резултата до 24:23 в своя полза след атака в аут на Цветан Соколов. Куба затвори гейма с 25:23.

В решителния тайбрек нашите започнаха кошмарно. Куба поведе след ас на Сепеда с 4:1, след това и с 5:1. Найден Найденов взе прекъсване. Тошко Алексиев намали до 3:6. Виктор Йосифов заби единичен блок на Хенри Бел – 4:6. Роландо Сепеда напрви 7:4. Лиан Естрада би сервис в аут – 5:7. Владо Николов върна жеста и също би началния удар в аут – 5:8. Хенри Бел би сервис в аут – 7:9. Тодор Алексиев намали до 10:11. Последва двоен блок срещу атака на Владо Николов за 10:12. При резултат 13:11 на сцената излезе Тодор Алексиев, който можеше да завърже мача. Той обаче не успя да завърши атаката, би по мрежата и топката излезе в аут - 14:11. След това Тошко се поправи за 12:14, но беше късно. Куба затвори гейма при 15:12, а с това спечели и мача.

БЪЛГАРИЯ - КУБА 2:3 гейма (18:25, 25:19, 25:13, 23:25, 12:15)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев - 5 точки, Владимир Николов - 21 точки, Валентин Братоев - 13 точки, Тодор Алексиев - 21 точки, Виктор Йосифов - 3 точки, Теодор Тодоров - 8 точки - Теодор Салпаров-либеро - 1 точка (Николай Николов - 2 точки, Цветан Соколов - 2 точки)
Старши-треньор: Найден Найденов
Треньор: Камило Плачи

КУБА: Йоандри Диас - 3 точки, Вилфредо Леон - 17 точки, Роландо Сепеда - 22 точки, Хенри Бел - 19 точки, Исбел Меса - 11 точки, Хорбер Кинтана - 8 точки - Кейбил Гутиерес-либеро (Йордан Бисет - 2 точки)
Старши-треньор: Орландо Блекууд
Треньор: Идалбер Валдес