Беларуският Гомел започна ударно участието си в Лига Европа. В мач от 1-ия предварителен кръг тимът размаза Викингур Гьота (Фарьорски острови) с 6:0 като гост и на практика си осигури класирането за следващата фаза в турнира. Странното е, че всичките голове в мача паднаха след почивката. Голямата звезда на беларусите – Вячеслав Хлеб, набързо вкара две попадения в 52-ата и 55-ата минута, а Воронков (57), Алексиевич (58), Кашевский (70) и Левицкий (80) окончателно довършиха домакините. Островитяните едва за втори път участват в турнира, като преди 2 години отпаднаха от Бешикташ с общ резултат 0:7. Сега съдбата им няма да бъде по-различна.

В друг мач от снощи македонският Шкендия (Тетово) изненадващо се издъни у дома срещу северноирландския Портадаун – 0:0, и остави много въпросителни за реванша. Участието на българските тимове в евротурнирите ще започне след две седмици – във вторите предварителни кръгове на Шампионската лига (Лудогорец на 17 юли) и Лига Европа ("Левски", ЦСКА и Локомотив Пловдив на 19 юли)./БЛИЦ