Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

"Левски" победи с 2:0 украинския Металург (Донецк) в първата си контрола за лятото. Мачът беше неофициален дебют за новия наставник на "сините" Илиан Илиев и се игра в Линдабрун (Австрия), където българският тим е на подготвителен лагер. Победата дойде след голове на Иво Иванов и Марсиньо през второто полувреме.

Срещата на живо изгледа звездата на ЦСКА Жуниор Мораес, който малко преди началото на контролата пристигна в Линдабрун и се присъедини към новия си отбор - Металург, където ще бъде съотборник с Велизар Димитров, Грегъри Нелсън и Зе Соарес. Последните трима започнаха титуляри срещу "Левски", но не успяха да поразят вратата, пазена първо от Пламен Илиев, а след 57-ата минута - от Ивайло Василев.

За неофициалния си дебют Илиан Илиев гласува доверие от първата минута на трима от новите - Ромен Ели, Агиаманг Опоку и Базил де Карвальо. Титуляри започнаха и трима юноши - Ивелино Иванов, Цветелин Тонев и Антонио Вутов. Илиев заложи на схемата 4-2-3-1, като на вратата беше капитанът Пламен Илиев, а Дъстли Мулдер, Иво Иванов, Ели и Орлин Старокин съставиха защитната формация пред него. Ивелино Иванов и играещият помощник-треньор Христо Йовов действаха като опорни халфове при отсъствието на контузения Владимир Гаджев и болния Станислав Ангелов-Пелето. Тонев и Опоку пък нападаха по крилата, докато Вутов игра зад централния нападател Базил де Карвальо.

"Сините" започнаха по-активно срещата, а в 4-ата минута Христо Йовов отправи първи удар към вратата на Металург. Бижутера стреля от пряк свободен удар, но Бандура изби. Малко след това бившият играч на "Левски" Зе Соарес изпусна изгодно положение за откриване на резултата. Бразилецът се озова сам срещу Пламен Илиев, но не успя да го преодолее. Последваха силни изяви на Велизар Димитров, който обаче също не съумя да отбележи. Чак в 43-ата минута дойде вторият точен удар на "сините". Отправи го Дъстли Мулдер, но Бангура беше на мястото си и улови топката.

В началото на второто полувреме Илиан Илиев направи седем промени в състава си, оставяйки на терена само Пламен Илиев, Ели, Иво Иванов и Старокин. Неофициален дебют за "Левски" направиха Роман Прохазка и Марсиньо, а в игра влязоха още Александър Башлиев, Кристовао Рамос, Симеон Райков, както и юношите Никола Яначков и Тодор Чаворски. Последният заигра като централен нападател.

В 47-ата минута Иво Иванов засече с глава центрираната от Райков топка, но я изпрати покрай вратата на Металург. Малко след това отлична атака на "сините" завърши със силен удар на Рамос, но Бандура спаси. Марсиньо направи двойно подаване с Чаворски, който с пета върна към бразилеца, извел португалското крило в добра позиция.

Така се стигна до 53-ата минута, когато натискът на "Левски" даде резултат. Рамос центрира перфектно от ъглов удар, включилият се в предни позиции Иво Иванов беше изпуснат от отбраната на украинците и от близко разстояние се разписа с глава, изпращайки топката в долния десен ъгъл - 1:0. Така точно бившият бранител на Берое успя да даде аванс на "сините" в дебюта на Илиан Илиев начело на тима.

В 55-ата Зе Соарес пропусна да изравни, а 120 секунди по-късно Пламен Илиев отстъпи мястото си под рамката на Ивайло Василев, който за последно беше преотстъпен на Видима-Раковски, но това лято се завърна на "Герена" и се очертава да бъде втори избор пред Илиан Илиев за вратарския пост. При излизането си от терена Пламен Илиев пък връчи капитанската лента на Иво Иванов.

В 60-ата минута Чаворски стреля от пряк свободен удар, но право в стената. Секунди след това пък Симеон Райков удари лявата греда на вратата на Металург.

"Сините" продължиха да атакуват и в 73-ата минута успяха да удвоят преднината си. Новото попълнение Марсиньо вкара красив гол, демонстрирайки техниката си. 31-годишният бразилец, пристигнал от кипърския АПОЕЛ (Никозия), с лекота премина двама бранители на Металург и от диагонал стреля технично, разписвайки се в далечния ъгъл на безпомощния Бандура - 2:0.

До края на мача с два пропуска се отчете Кристовао Рамос и резултатът остана непроменен.

Следващата контрола на "Левски" от лагера в Австрия е в четвъртък - срещу Черноморец (Одеса). Този тим завърши на 9-ото място последния сезон в Украйна, докато Металург (Донецк) зае 7-ата позиция.

Контролата по минути - ТУК

"ЛЕВСКИ" - МЕТАЛУРГ (Донецк, Укр) 2:0
1:0 Иво Иванов (53), 2:0 Марсиньо (73)
"ЛЕВСКИ" (първо полувреме):
23.Пламен Илиев, 2.Дъстли Мюлдер, 5.Иво Иванов, 3.Ромен Ели, 6.Орлин Старокин, 10.Христо Йовов, 22.Ивелино Иванов, 21.Цветелин Тонев, 14.Агиаманг Опоку, 30.Антонио Вутов, 19.Базил де Карвальо
"ЛЕВСКИ" (второ полувреме): 23.Пламен Илиев (57-1.Ивайло Василев), 20.Александър Башлиев, 3.Ромен Ели, 5.Иво Иванов (67-33.Любомир Илиев), 6.Орлин Старокин, 8.Роман Прохазка, 16.Кристовао Рамос, 20.Никола Яначков, 31.Марсиньо, 11.Симеон Райков, 17.Тодор Чаворски
Треньор: Илиан Илиев
МЕТАЛУРГ (Донецк): 12.Бандура, 7.Морозюк, 4.Чечер, 14.Воловюк, 84.Холайдо, 23.Макридис, 9.Лазич, 17.Зе Соарес, 18.Димитров, 8.Нелсън, 10.Газарян
Треньор: Владимир Пятенко