Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Англия победи съдомакина на Евро 2012 Украйна с 1:0 и спечели първото място в Група “D”, а така се класира за 1/4-финалите, където ще срещне втория тим от Група “C” Италия. Единственият гол за успеха на „Трите лъва” отбеляза завърналият след изтърпяно наказание Уейн Рууни (48).

Домакините от Украйна доминираха през първото полувреме на „Донбас Арена” в Донецк, докато англичаните откровено бяха излезли за нулево равенство, като предимно се бранеха и твърде рядко поглеждаха към противниковата врата. Опасни удари за Украйна отправиха Денис Гармаш, Марко Девич, Евген Коноплянка и Олег Гусев, но почти всички излязоха в аут, а някои бяха избити след самоотвержена намеса на бранителите на Англия.

Първото чисто положение за „Трите лъва” дойде в 28-та минута, но хубавото центриране на Йънг не бе оползотворено добре от Рууни, който от 7-8 метра стреля с глава, но не успя да уцели вратата. Две минути по-късно пък Джо Харт улови удар на излезлия сам срещу него Ярмоленко. До края полувремето темпото бе много високо, но до голове не се стигна.

Само три минути след почивката „Трите лъва” надхитриха домакините и поведоха, след като Стивън Джерард центрира отдясно, защитата и вратарят Пятов сгрешиха и пропуснаха топката, а Уейн Рууни с глава вкара за 1:0.

В 62-ата минута дойдоха двете най-скандални положения в мача. Намиращият се в очевадна засада Артьом Милевски бе изведен зад отбраната на англичаните. Той подаде на Марко Девич, след чийто удар топката се отби в тялото на Джо Харт и тръгна към опразнената врата. Джон Тери се разтегна максимално, избивайки с "ножица" топката. На телевизионното повторение се видя, че топката е преминала с целия си обем голлинията и не бе зачетен чист гол на украинците. Предното повторение обаче още по-ясно показа, че ако тъчреферът не бе проспал атаката и бе маркирал чистата засада, изобщо нямаше да се стигне до този непризнат гол.

До края двубоят продължи да се развива на високи обороти, но Ашли Коул от Англия и Евген Коноплянка от Украйна пропуснаха да се разпишат.

В крайна сметка Англия спечели мача и първото място в Група “D” с актив от 7 точки, а това означава, че на 1/4-финалите ще се изправи срещу втория от Група “C” Италия. Украйна приключва турнира, оставайки на третото място в групата с 3 точки.

:
1.Джо Харт, 2.Глен Джонсън, 6.Джон Тери, 15.Джолиън Лескът, 3.Ашли Коул, 16.Джеймс Милнър (70 - 7.Тео Уолкът), 4.Стивън Джерард, 17.Скот Паркър, 11.Ашли Йънг, 10.Уейн Рууни (87 - 20.Алекс Окслейд - Чембърлейн, 22.Дани Уеблек (82 - 9.Анди Керъл)

Украйна: 12.Андрий Пятов, 9.Олег Гусев, 2.Евген Селин, 3.Евген Хачериди, 20.Ярослав Ракитски, 6. Денис Гармаш (78 - 18.Сергий Назаренко), 11.Андрий Ярмоленко, 4.Анатоли Тимошчук, 19.Евген Коноплянка, 15.Артьом Милевский (76 - 21.Богдан Бутко), 22.Марко Девич (70 - 7.Андрий Шевченко)

Донецк, “Донбас Арена” Съдия: Виктор Касай (Унгария)
Жълти картони: Анатоли Тимошчук, Ярослав Ракитски, Андрий Шевченко (Украйна); Стивън Джерард, Ашли Коул (Англия)