Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

БУКУРЕЩ, от пратениците на БЛИЦ ВЕСЕЛИН РУСИНОВ и ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ

Атлетико (Мадрид) се наложи с класическото 3:0 срещу Атлетик (Билбао) и спечели турнира Лига Европа за втори път в последните три сезона. Успехът на "дюшекчиите" дойде след ново изригване на колумбийската звезда Фалкао, който откри резултата в 7-ата минута, а в 34-ата удвои. Третото попадение за тима на Диего Симеоне реализира Диего в 85-ата. Испанският финал се игра пред препълнените трибуни на стадион "Арена Национал" в Букурещ.

С поредното си блестящо представяне Фалкао демонстрира, че за него е като фасулска игра да бележи и да побеждава в Лига Европа. През миналия сезон колумбиецът отново триумфира във втория по сила европейски клубен турнир, когато донесе трофея на Порто, реализирайки единственото попадение на финала срещу Спортинг (Брага). Освен това Фалкао става голмайстор на надпреварата за втори пореден път, което е прецедент в европейските турнири. Звездата има 12 попадения на сметката си този сезон, а втори с 10 остана Клаас-Ян Хунтелаар (Шалке 04). Фалкао е и едва вторият играч, който се разписва в два последователни финала за различни отбори.

"Дюшекчиите" започнаха по-активно финала и още в 7-ата минута успяха да поведат в резултата. Фалкао получи топката в наказателното поле на баските и с майсторско изпълнение с левия крак направи безпомощен вратаря на баските Горка Ирасиос - 1:0.

Три минути след гола на Фалкао звездата на Атлетик (Билбао) Фернандо Йоренте не успя да нанесе точен удар с глава след центриране от фаул. Звездата на баските определено нямаше ден тази вечер в Букурещ, след като и малко по-късно направи пропуск пред вратата на младия белгийски страж Тибо Куртоа. В 19-ата минута Маркел Сусаета центрира към испанския национал, но снажният нападател не нацели добре топката от въздуха.

В този момента финалът беше прекъснат за около минута, тъй като няколко футболни запалянковци нахлуха на терена и бяха гонени от стюардите.

В 34-ата избраниците на Диего Симеоне отново ликуваха. И пак Фалкао се озова в прегръдките на съотборниците си. Арда Туран проби отляво и подаде на намиращия се пред противниковата врата колумбиец, който финтира бранител и с удар с левия крак отблизо реализира 12-ия си гол в турнира този сезон. Така след поредното фамозно изпълнение на Фалкао "дюшекчиите" поведоха с 2:0 и направиха голяма крачка към спечелването на турнира.

Решен на всичко, за да гони обрата срещу ученика си, треньорът на Атлетик (Билбао) Марсело Биелса, предприе две смени в състава си още в началото на второто полувреме. Местата на Йон Ауртенече и Андер Итураспе заеха Ибай Гомес и Иниго Перес. Първият се включи доста добре и дори имаше няколко положения за гол. Баските започнаха доста надухано вторите 45 минути. Още в началото избраниците на Диего Симеоне сътвориха опасност за противниковата врата, но Жоао Миранда се намеси решително в защита. В 60-ата минута пък Йоренте не успя да отправи изстрел след разбъркване пред вратата на Атлетико (Мадрид). В 70-ата резервата Ибай Гомес отправи опасен шут от въздуха, но топката мина на сантиметри над вратата на мадридчани.

В 72-та пък Оскар Де Маркос направи фрапантен пропуск, когато от малък ъгъл отблизо не успя да уцели вратата на "дюшекчиите". Три минути по-късно и мадридчани имаха възможност да отбележат, но изстрелът от пряк свбоден удар на Филипе Луис срещна стената.

В заключителните минути на двубоя играчите на Биелса сториха всичко, което беше по силите им, но вместо да намалят резултата получиха трети гол, който ги отчая още повече. В 78-ата минута Арда Туран опита да прехвърли Горка Ираисос, но неуспешно. В 79-ата невероятен пропуск направи Маркел Сусаета, когато от непосредствена близост не успя да преодолее Куртоа.

В 80-ата минута Фалкао беше много близо до хеттрик. Колумбийският нападател отново изтормози отбраната на съперника, но топката се отби в гредата след удара му.

Така се стигна до 85-ата минута, когато Диего направи преднината на Атлетико (Мадрид) класическа. 27-годишният бразилец се отчете с отлична солова акция и с точен удар по земя прати топката в мрежата на баските за 3:0.

В добавеното време Ибай Гомес беше близо до отбелязването на почетно попадение. Топовният му изстрел от над 20 метра обаче срещна напречната гредата.

За Атлетико (Мадрид) това беше втори триумф в Лига Европа за последните три сезона, след като през 2010 година "дюшекчиите" отново спечелиха турнира, побеждавайки с 2:1 след продължения Фулъм.

АТЛЕТИКО (Мадрид) – АТЛЕТИК (Билбао) 3:0
1:0 Радамел Фалкао (7), 2:0 Радамел Фалкао (34), 3:0 Диего (85)

Атлетико (Мадрид): 13.Тибо Куртоа, 23.Жоао Миранда, 6.Филипе Луис, 2.Диего Годин, 20.Хуанфран, 14.Габи, 22.Диего (90-19.Коке), 4.Марио Суарес, 11.Арда Туран (90+3-18.Алваро Домингеш), 7.Адриан Лопес (88-8.Едуардо Салвио), 9.Радамел Фалкао
Треньор: Диего Симеоне

Атлетик (Билбао):
1.Горка Ираисос, 15.Андони Ираола, 5.Фернандо Аморебиета, 3.Йон Ауртенече (46-28.Ибай Гомес), 24.Хави Мартинес, 14.Маркел Сусаета, 8.Андер Итураспе (46-17.Иниго Перес), 21.Андер Ерера (63-2.Гайска Токеро), 19.Икер Муниаин, 10.Оскар Де Маркос, 9.Фернандо Йоренте
Треньор: Марсело Биелса