Монтана победи Литекс с 1:0 в мач от 24-ия кръг на "А" група. Единственото попадение реализира Мирослав Антонов в 50-ата минута. Това е първа загуба на Христо Стоичков в "А" група, откакто пое отбора от Ловеч в началото на пролетния дял на сезона. Преди днешния мач "оранжевите" имаха 7 победи и 2 равенства в първенството, а днес регистрираха и първото си поражение. Двубоят трябваше да се играе вчера, но проливен дъжд в Монтана го отложи с 24 часа и се проведе днес.

След загубата Литекс остава на 4-о място с 48 точки, на три от третия Черноморец, който е с 51. Лидер е ЦСКА с 60, втори е Лудогорец с 54. Монтана може да отдъхне, след като излезе на 11-а позиция с 23 точки, на 10 от зоната с изпадащите.

Съдията Георги Кабаков се превърна в главно действащо лице в днешния мач на стадион "Огоста". Той изгони трима футболисти от Литекс - Николай Бодуров с директен червен картон още в 15-ата минута. По-късно реферът прати преждевременно към съблекалните и Христо Янев, а в добавеното време изгони и Илия Миланов. Арбитърът спести червени картони на вратаря на Литекс Илко Пиргов, Галин Иванов и на Бернар Итуа за удар без топка.

Двубоят започна с натиск на Литекс и никой не очакваше това, което ще се случи. В първите минути Никасио пропусна да открие резултата. В 12-ата минута Николай Бодуров събори откъсващия се сам срещу вратаря Мирослав Антонов и получи заслужен директен червен картон. Домакините се възползваха от численото си предимство и заиграха равностойно на шампионите. До полувремето вече бяха натрупани 5 жълти картона, куче нахлу два пъти на терена, а по-добрите положения бяха за домакините, но гол така и не падна.

Още в началото на второто полувреме Монтана поведе в резултата. В 50-ата минута Миро Антонов засече с глава центриране на Мичев и заби победното попадение. Литекс се втурна да изравнява, а домакините използваха всяка възможност за контраатака. С всяка изминала минута мача ставаше все по-нервен и гостите все по-припряни.

В последните 15 минути футбол на терена преобладаваха грубите нарушения и непрестанните накъсвания на играта. В 78-ата минута Занев получи жълт картон за оспорване на съдийско решение, а Христо Янев влезе остро в краката на Гаджев и заслужено отиде по-рано под душовете след втори жълт картон. Само минута по-късно Занев също трябваше да бъде изгонен, след като вече имаше един картон, а подсече много грубо отзад Мечечиев. Кабаков реши да спести картона. Минути преди края на мача Итуа удари без топка Димитър Илиев, но главният съдия бе с гръб и не видя случилото се, като спести нов червен картон на гостите. В добавеното време първо Пиргов трябваше да бъде изгонен за нарушение извън наказателното поле, но получи само жълт картон, а в самия край на мача Галин Иванов влезе изключително грубо в краката на защитник и също трябваше да напусне по-рано. В последната минута на добавеното време съдията Кабаков изгони с директен червен картон и Илия Миланов.

Двубоят по минути тук

МОНТАНА - ЛИТЕКС 1:0
1:0  Мирослав Антонов (50)
МОНТАНА: 23.Ивайло Яначков, 2.Георги Мечечиев, 6. Тихомир Трифонов, 14.Антон Личков, 13.Дебое Борис (46 - 4.Мартин Сечков), 21. Даниел Гаджев (к), 18.Виктор Дениран, 19.Мирослав Антонов (70 - 17. Димитър Кр. Илиев), 9.Луис Едуардо, 16.Владимир Мичев, 8. Димитър В. Илиев
Резерви: 1.Атанас Аршинков, 7.Йордан Тодоров, 10.Димитър Воденичаров, 3.Емил Копаранов, 4.Мартин Сечков, 17. Димитър Кр. Илиев,  20.Иван Вълчанов

ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов, 3.Петър Занев, 7.Христо Янев, 10.Сандриньо (23 - 5.Бернар Итуа), 16.Страхил Попов, 17.Георги Миланов (57 - 27.Момчил Цветанов), 18.Илия Миланов, 23.Небойша Йеленкович (к), 33.Николай Бодуров, 77.Галин Иванов, 99.Марсело Никасио(64 - 14.Армандо Ваюши)
Резерви: 30.Евгени Александров, 2.Кирил Динчев, 5.Бернар Итуа, 6.Максим Жос, 14.Армандо Ваюши, 15.Томислав Костадинов, 27.Момчил Цветанов