Локомотив (Пловдив) се класира на финала за Купата на България, след като победи с 1:0 Литекс на градския стадион в Ловеч. Автор на единственото попадение в двубоя стана Юнес Бенжалюн. В 79-ата минута бранителят на гостите се възползва от грешка на Илко Пиргов и от един метър с глава вкара топката във вратата на домакините, хвърляйки в екстаз близо 2-те хиляди привърженици на пловдивския тим, създали невероятна атмосфера в Ловеч.

Така "смърфовете" нанесоха първа загуба на Христо Стоичков в официален мач, откакто той пое "оранжевите". На финала селекцията на Емил Велев ще спори с Лудогорец (Разград), който днес елиминира Септември (Симитли) след убедителен успех с 4:1. Спорът за трофея ще бъде на 16 май, а мястото все още не е ясно. Както е известно, на 21 март Локо (Пд) победи с 1:0 избраниците на Ивайло Петев в шампионатен двубой, игран на "Лаута".

Днешният мач беше много двуостър, изпълнен с опасности и пред двете врати, а избраниците на Емил Велев се чувстваха като на собствения си стадион. За това допринесоха феновете от Пловдив, които ги подкрепяха неистово, а на два пъти дори мачът беше прекъсван заради хореографията им, която засипа терена с факли. Дори се наложи намесата на пожарникарите, които ги гасиха.

И двата отбора имаха претенции към съдията Таско Тасков. Домакините претендираха за дузпа през първото полувреме за игра с ръка, а гостите за спестен червен картон на Николай Бодуров. В крайна сметка червен картон имаше, но той беше за Даксон, който постъпи изключително глупаво. Минута преди края бразилецът трябваше да бъде сменен, а вече имаше жълт картон. Вместо да напусне бързо терена халфът отиде да се ръкува със съдията и със съотборниците си и миг преди да напусне игралното поле получи втория си жълт картон и съответно червен, което остави Локо (Пд) с 10 човека в последните минути.

Първото полувреме беше за Литекс, който бе по-активен и имаше по-добри положения за гол, но намесите на защитата и на вратарят Иван Караджов предотвратиха попадение.

През второто полувреме гостите заиграха по-офанзивно, но след 70-ата минута двата състава се дръпнаха и гледаха повече да не допуснат попадение, отколкото да вкарат. Когато всички очакваха срещата да отиде в продължения сякаш от нищото “смърфовете” откриха резултата. Сержиньо изпълни пряк свободен удар, вратарят Илко Пиргов реши, че топката ще мине над вратата и се хвана за горната греда, но кълбото рикошира в нея и за Бенжалюн не бе проблем да вкара от половин метър и да класира "смърфовете" на финал за първи път от далечната 1981 година. Тогава пловдивските „железничари“ играят финал за Купата на Съветската армия, но отстъпват с 1:2 на Локо (Сф) след продължения. Година по-късно Локо (Пд) триумфира в турнира, побеждавайки с 3:1 Чирпан.

За Емил Велев пък сблъсъкът с Лудогорец на 16 май ще бъде втори пореден финал за Купата, след като през миналия сезон той изведе Славия до битката за трофея. "Белите" играха с ЦСКА, но загубиха с 0:1.

1/2-финалът по минути:

4 - Занев намира Никасио в наказателното поле на Локомотив, бразилецът не успява да се пребори със защитник, но печели корнер.
8 - Вратарят Караджов избива коварно центриране на Янев от корнер. Последва удар в гредата на Миланов
11 - Златински намира Лазаров в наказателното поле на Литекс, но ударът на нападателя от въздуха излиза в аут.
21 - Здравко Лазаров насочи много добре топката в долния десен ъгъл на вратата на Пиргов, но вратаря се намеси подобаващо
22 - Страхил Попов центрира отдясно, Родригес увисва и топката попада в Янев, който от чиста позиция стреля високо в аут.
24 - smqna.jpg Принудителна смяна в Локомотив - Йордан Тодоров влиза на мястото на контузения Христо Спасов
27 - Янев центрира добре от корнер в наказателното поле на Локо, където Жос с глава не успява да нанесе удар към вратата.
30 - Юнес Бенжалюн не успя да уцели топката с глава на метър пред образнената врата
32 - Янев центрира от фаул в наказателното поле на Локомотив, Бодуров стреля с глава в аут.
38 - jalt.jpg Първи жълт картон в мача -  получава го Страхил Попов от състава на Литекс за груб фаул отзад срещу Лазаров
43 - Скоростна атака на Литекс, Галин Иванов центрира към Никасио в наказателното поле на Локо, бразилецът не успява да нанесе удар.
44 - Страхотен шут на Даксон спасен с мъка от Пиргов
45+1 - Факли по терена, хвърлени от феновете на Локомотив по Христо Янев
47 -Феновете на Локомотив правят невероятна атмосфера и хвърлят димки и факли по терена, пускат и бомбички, съдията временно прекъсна двубоя
56 - Много добър изстрел от фаул на Лазаров, но Пиргов отново се намесва и избива в корнер
61 - Съдията спестява жълт картон на Бодуров, който има един вече и влезе много грубо в краката на Сержиньо
66 - Много хубав диагонален шут на Жереми Родригес от границата на наказателното поле на Литекс, премина на метър-два встрани от вратата
79 - topka.jpg ГОООЛ ЗА ЛОКОМОТИВ!!! Сержиньо центрира от фаул, топката се удря в напречната греда и се връща към Юнес Бенжалюн, който с глава пред голлинията я праща в мрежата и открива резултата.
89 -  4erven.jpg Втори жълт и червен картон за Даксон, който се забави да излезе при смяна и вместо да влезе резервен играч, получи картон и остави отбора с 10 души
90 - smqna.jpgПоследна смяна в Локомотив - Лазаров е сменен от Илиян Йорданов
90+1 - 5 минути продължение. Караджов спаси отбора си с добра намеса след удар от фаул на Христо Янев

ЛИТЕКС - ЛОКО (Пд) 0:1
0:1 Юнес Бенжалюн (79)
ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов, 3.Петър Занев, 6.Максим Жос, 7.Христо Янев, 16.Страхил Попов, 17. Георги Миланов, 18. Илия Миланов, 23.Небойша Йеленкович-к, 33.Миколай Бодуров, 77. Галин Иванов (72 - 14.Армандо Ваюши), 99.Марсело Никасио
Резерви: 30.Евгени Александров, 4.Васил Божиков, 5.Итуа Онанга, 8.Никола Колев, 9. Светослав Тодоров, 10. Сандриньо, 14.Армандо Ваюши
Старши треньор: Христо Стоичков
ЛОКО (Пд): 12.Иван Караджов, 2.Джереми Родригес, 4.Михаил Венков, 5.Юнес Бенжалюн, 10. Сержиньо, 16.Христо Златински, 23.Даниел Георгиев (86 - 44.Любомир Витанов), 25.Ангел Йошев, 71.Христо Спасов (24 - 7. Йордан Тодоров), 77.Здравко Лазаров-к, 87. Даксон
Резерви: 1.Стоян Ставрев, 7. Йордан Тодоров, 11.Илиян Йорданов, 20.Бисер Бисеров, 29.Драги Коцев, 44.Любомир Витанов, 89.Станислав Маламов
Старши треньор: Емил Велев