ЦСКА победи Калиакра с 3:1 като домакин в мач от 18-ия кръг на шампионата. Ангел Грънчов и Жуниор Мораес на два пъти се разписаха за успеха, а Джунейт Яшар реализира почетното попадение за тима от Каварна. Начело на “червените” дебютира Стойчо Младенов. За Екзекутора на Ливърпул това е трето завръщане на стадион “Българска армия”, като той винаги е тръгвал с успех. В предишните два случая “червените” надиграха Спартак (Вн) с 3:1 през 2002 година и Литекс с 2:0 през 2007-а.

Треньорът на ЦСКА не изневери на стила си и заложи на схемата 4-4-2, която ползваше при предишните си престои на “Армията”. Карето в защита оформиха Иван Бандаловски, Ангел Грънчов, Пламен Крачунов и Адемар. Петър Стоянов и Борис Галчев играха като опорни халфове, а по крилата атакуваха Нджонго Присо и Антон Карачанаков. Станислав Костов и Жуниор Мораес бяха изнесени в предни позиции, като постоянно сменяха позициите си. По-активен беше десният фланг на тима, където Бандаловски и Присо взаимодействаха добре.

За Калиакра много активен беше юношата на “червените” Герасим Заков. Още в 27-ата минута треньорите на гостите Вачко Маринов и Радостин Трифонов направиха рокада в състава си. Милен Бонев, който нямаше шанс срещу Бандаловски и Присо отстъпи мястото си на Илиян Чавдаров. Това се оказа добър ход и раздвижи представянето на тима в предни позиции.

Първият удар в мача беше за Калиакра, но Бонев би високо над вратата. След петата минута ЦСКА натисна и стигна до няколко ъглови удара. В 10-ата минута Борис Галчев центрира от корнер, защитникът Ангел Грънчов беше заел добра позиция и с глава откри резултата. За роденият на 16 октомври 1992 година юноша на “червените” това е първи гол в “А” група.

В 16-ата минута имаше хубаво положение за домакините. Бандаловски и Присо направиха отлична атака, но Мораес не успя да засече центрирането. Най-големият пропуск за “червените” през първото полувреме направи Станислав Костов в 33-ата минута. Той получи отлична топка от Присо и сам на 3-4 метра от вратата опита техничен удар, с който прати топката в гредата. Малко след това имаше спорно положение. Вратарят на гостите Мирослав Григоров и капитанът Иван Райчев се сблъскаха с Мораес. Съдията Вихрен Манев даде нарушение в нападение, а бразилецът искаше дузпа.

Преди почивката ЦСКА имаше два шанса да удвои. Първо Бандаловски засече центриране от корнер с глава, но би над вратата, а след него Карачанаков стреля в ръцете на вратаря.

Второто полувреме започна с бърз гол за “армейците”. В 47-ата минута Костов проби добре и подаде към Присо, който свали към Галчев. Халфът опита шут, но се получи центриране към Мораес, който технично отбеляза. Вратарят закачи глезена на бразилеца, който изпитваше силни болки. Първата реакция на щаба на ЦСКА беше търсене на смяна, но нападателят остана на терена.

До края на двубоя домакините доминираха и търсеха трети гол, но защитата на Калиакра се справи. В 80-ата Джунейт Яшар намали на 1:2 след лошо избиване от страна на Мболи.

В последната минута Заков опита да си изпроси дузпа след съприкосновение с Грънчов. Докато домакините протестираха Мораес финтира защитата им, мина покрай вратаря и се разписа за крайното 3:1.

Ссъдийството в мача беше много слабо. Главният рефер Вихрен Манев накъса играта с нарушения, а страничният Петър Стойчевски трудно прилагаше правилото за засада. Зрителите в Сектор “А” негодуваха бурно срещу решенията.

След успеха ЦСКА излиза на второ място в класирането с 39 точки, колкото има и третият Черноморец. При успех над Монтана днес “Левски” също ще събере толкова. Лидер е Лудогорец с 42 точки.

Мачът по минути тук

ЦСКА - КАЛИАКРА 3:1
1:0 Ангел Грънчов (10), 2:0 Жуниор Мораес (49), 2:1 Джунейт Яшар (80), 3:1 Жуниор Мораес (90)

ЦСКА: 92.Райс Мболи, 11.Иван Бандаловски, 25.Ангел Грънчов, 66.Пламен Крачунов, 3.Адемар, 99.Нджонго Присо, 18.Борис Галчев, 22.Петър Стоянов, 71.Антон Карачанаков (85 - Вл. Иванов), 14.Станислав Костов (65 - 7.Томас), 10.Жуниор Мораес (90 - Дюлгеров)
Резерви: 88.Благой Макенджиев, 7.Антонио Томас, 15.Станко Йовчев, 23.Мартин Дечев, 26.Николай Дюлгеров, 31.Владо Иванов, 32.Георгиан Паун

Калиакра: 33.Мирослав Григоров, 4.Детелин Димитров, 6.Павел Ковачев, 11.Цветан Филипов (74 - Уеа), 14.Иван Райчев, 16.Иван Цачев (54 - 10.Яшар), 17.Георги Кичуков, 20.Георги Коруджиев, 21.Ангел Маджиров, 23.Герасим Заков, 30.Милен Бонев (27 - 9.Чавдаров)
Резерви: 1.Цветан Димитров, 8.Дарин Андонов, 9.Илиян Чавдаров, 10.Джунейт Яшар, 13.Джордж Уеа, 15.Ивелин Костов, 24.Александър Събев

Стадион: "Българска армия"
Съдия: Вихрен Манев
Жълти картони: Крачунов, Присо (ЦСКА), Цв. Филипов, Кичуков (Калиакра)