Носителят на Купата на Холандия Твенте излъга на свой терен Шалке 04 с минималното с 1:0 в първи мач между двата тима от 1/8-финалите на турнира Лига Европа. Българският национал Николай Михайлов пази цял мач за победителите и нямаше почти никаква работа, а успехът дойде след спорна дузпа, превърната в гол от Люк де Йонг (61).

През първата част на „Гролш Весте” двата тима действаха доста предпазливо и това предопредели липсата на сериозни голови положения. Николай Михайлов нямаше почти никаква работа, след като „миньорите” рядко стигаха до наказателното поле на Твенте и не отправиха много удари. Съотборниците на българския страж владееха повече топката, но също не застрашиха вратаря на гостите Тимо Хилдебранд. Най-интересната ситуация дойде в 34-ата минута, когато левият бранител на Шалке 04 Кристиан Фукс се подхлъзна и Ола Джон центрира към Насер Чадли, но белгийският национал с марокански корени не уцели очертанията на вратата от непосредствена близост.

След почивката картината на терена не се промени особено. В 60-ата минута дойде ключовият момент в мача, след като Люк де Йонг се спъна и падна в наказателното поле, а шотландския съдия Крейг Томсън отсъди спорна дузпа и показа червен картон на Жоел Матип. Дори и да имаше нарушение при тази ситуация, то бе извън наказателното поле. От бялата точка Люд де Йонг бе хладнокръвен и не остави никакви шансове на Тимо Хилдербранд за 1:0. С човек повече на терена домакините от Енсхеде продължиха да доминират до края на мача, докато „кралскосините” нито веднъж не застрашиха вратата на Николай Михайлов. В заключителните минути Твенте можеше да вкара нов гол и да вземе още по-убедителен аванс преди реванша, но бранителите на гостите се справиха с всички опасности, а и Тимо Хилдебранд бе на висота и не допусна ново попадение. Реваншът в Гелзенкирхен е точно след седмица.

1:0 Люк де Йонг (61-дузпа)

Енсхеде, “Де Гролш Весте”
Съдия: Крейг Томсън (Шотландия)

Твенте: 13.Михайлов, 4.Висгерхоф, 2.Корнелисе, 15.Росалес, 19.Дъглас, 6.Брама, 14.Вилем Янсен (85 – 11.Байрами), 8.Лирой Фер, 22.Чадли, 9.Люк Де Йонг, 24.Ола Джон

Шалке 04: 34.Хилдебранд , 22.Учида, 23.Фукс, 14.Пападопулос, 13.Джоунс, 10.Холтби (90+2 – 28.Моритц), 32.Матип , 12.Хьогер, 7.Раул (90 – 3.Ескудеро ), 8.Марика, 19.Обаси (82 – 31.Дракслер)

Τβέντε - Σάλκε 1-0 by MotionCrew