Двукратният европейски клубен шампион Бенфика победи у дома Зенит с 2:0 в 1/8-финален мач-реванш и с общ резултат 4:3 се класира за 1/4-финалите в Шампионската лига. Португалският гранд бе загубил с 2:3 при гостуването си в Санкт Петербург. Головете за успеха на "орлите" в реванша вкараха Макси Перейра (45+1) и Николас Оливейра (90+3).

Това бе юбилеен мач номер 50 за Бенфика в Шампионската лига, а за Зенит среща под номер 100 в евротурнирите. Още от самото начало домакините се втурнаха в атака, докато руският гранд дебнеше на контраатаки. Бенфика имаше инициативата, но трудно създаваше голови положения. Малко преди почивката Зенит дори можеше да поведе, но удар на Роман Широков бе отразен с вещина от Артур. „Орлите” нанесоха своя удар в добавеното време на първата част, след като Аксел Витсел стреля отблизо, но Малафеев парира удара, след което топката се озова в краката на Макси Перейра, който опъна мрежата за 1:0.

След почивката играчите на Бенфика се поуспокоиха и контролираха напълно случващото се на терена. В 70-ата минута Оскар Кардосо се озова очи в очи с Малафеев, но ударът на парагвайския национал излезе в аут. В заключителните минути гостите хвърлиха всички сили в атака, но така и не стигнаха до сериозни голово положение. Така се стигна до добавеното време на мача, когато влезлият като резерва Николас Оливейра с техничен удар фиксира крайното 2:0 и узакони класирането на Бенфика за следващия етап.

zenit.jpgБЕНФИКА - ______________.jpgЗенит 2:0
(2:3 от първия мач, общ резултат 4:3)
1:0 Макси Перейра (45+1), 2:0 Нелсон Оливейра (90+3)

Лисабон, “Ещадио да Луж” - 46 000 зрители
Съдия: Хауърд Уеб (Англия)

Бенфика: 1.Артур, 4.Луизао, 3.Емерсон, 14.Макси Перейра, 33.Жардел, 6.Хави Гарсия , 28.Аксел Витсел, 20.Николас Гайтан (72 - 21.Матич), 8.Бруно Сезар, 7.Оскар Кардосо (80 - 16.Нелсон Оливейра ), 19.Родриго (62 - 9.Нолито)
Старши треньор: Жорже Жезуш

Зенит:
16.Вячеслав Малафеев, 2.Александър Анюков (53 - 3.Бруно Алвеш), 6.Николас Ломбертс, 4.Доменико Крисшито, 14.Томаш Хубочан, 34.Владимир Бистров (46 - 8.Данко Лазович), 25.Сергей Семак, 15.Роман Широков, 18.Константин Зирянов (70 - 20.Виктор Файзулин), 27.Игор Денисов , 11.Александър Кержаков
Старши треньор: Лучано Спалети