Манчестър Юнайтед допусна домакински обрат от 1:0 до 1:2 срещу холандския шампион Аякс и все пак с общ резултат 3:2 се класира за 1/8-финалите на Лига Европа. Българският нападател Димитър Бербатов започна като титуляр за „червените дяволи” и подаде за гола на Хавиер Ернандес (6), а след почивката бе сменен в 72-ата минута от Дани Уелбек. Гостите от Амстердам изравниха чрез родения в Турция арменец Арас Йосбилиц (37), а след почивката стигнаха и до обрата с попадение на белгийския бранител Тоби Алдервейрелд (86).
„Червените дяволи” изиграха мача на своя „Олд Трафорд”, без да си дават много зор, след като имаха комфортна преднина от 2:0 след първия сблъсък в Амстердам. Все пак възпитаниците на сър Алекс Фъргюсън натиснаха в самото начало и още в 6-ата минута поведоха в резултата. Бранителите на Аякс сгрешиха при изнасянето на топката, след което последва пас на Димитър Бербатов към Хавиер Ернандес, който финтира бранител и вкара за 1:0. Този гол успокои домакините още повече и постепенно играчите на Аякс изравниха играта. В 23-ата минута и вратарят на Юнайтед Де Хея трябваше да се намесва решително след шут на Йозбилиц. Роденият в Турция арменец обаче нямаше милост в 37-ата минута, когато с премерен удар от дъгата на наказателното поле матира Де Хеа за 1:1. До края на първата част "червените дяволи" натискаха, но не успяха да вкарат нов гол.

Второто полувреме противно на очакванията започна с натиск на холандския шампион, но играчите му трудно стигаха до голови положения. В 58-ата минута вратарят на домакините Де Хеа спаси чист гол след удар с глава на Сим Де Йонг отблизо. "Червените дяволи" изпитваха сериозни трудности, но някак си успяха да притъпят натиска на Аякс, след като наставникът на гостите Франк Де Бур реши да извади най-добрия си играч Кристиан Ериксен и да пусне в 60-ата минута на негово място Сереро. В 72-ата минута и Бербатов бе заменен от Уелбек. Секунди по-късно удар на Нани срещна напречната греда. В края на срещата отново гостите бяха по-активният състав и в 86-ата минута белгийският бранител Тоби Алдервейрелд засече с глава центриране от фаул и направи обрата в мача пълен - 1:2. Аякс не успя да се добере до чудото в последните минути, но все пак се представи повече от достойно на "Олд Трафорд".

На 1/8-финалите Юнайтед ще се изправи срещу Атлетик (Билбао), който елиминира Локомотив (Москва) с общ резултат 2:2 и повече отбелязани голове на чужд терен.

аякс_1.jpgюнайтед_1.jpgМАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - Аякс 1:2
(общ резултат 3:2)
1:0 Хавиер Ернандес (6), 1:1 Арас Йозбилиц (37), 1:2 Тоби Алдервейрелд (86)

Манчестър, "Олд Трафорд" - 67 328 зрители
Съдия, Примуш Архар (Слвн)

Манчестър Юнайтед: 1.Де Хеа, 21.Рафаел , 20.Фабио, 12.Смолинг, 4.Фил Джоунс, 13.Джи-Сунг Парк, 18.Ашли Йънг (61 - 6.Еванс ), 17.Нани, 23.Клевърли (61 - 22.Скоулс), 9.ДИМИТЪР БЕРБАТОВ (72 - 19.Уелбек), 14.Хавиер Ернандес – Чичарито

Аякс: 1.Вермеер, 4.Вертонген, 5.Анита, 3.Алдервейрелд, 42.Коперс (46 - 39.Клаасен), 34.Ван Рейн, 10.Сим Де Йонг , 18.Лодейро (80 - 17.Блинд), 8.Ериксен (60 - 25.Сереро), 7.Сюлеймани, 23.Йозбилиц