Базел хвърли бомбата в първите мачове от 1/8-финалите на Шампионската лига, след като напълно изненадващо победи у дома германския колос Байерн с 1:0. Единственото и победно попадение за домакините реализира Валентин Щокер (86).

Двубоят на „Санкт Якоб Парк” бе изпъстрен с голови положения пред двете врати. Още в 3-ата минута Ариен Робен даде страхотен пас към Франк Рибери, който финтира бранител на домакините, но последвалият му удар бе отразен от вратаря Ян Зомер. Пет минути по-късно прекрасна възможност се откри пред звездата на Базел Ксердан Шакири, който вече подписа договор с Байерн и от следващия сезон ще играе в германската Бундеслига. Офанзивният халф обаче се засуети и не успя да отправи опасен удар. Рибери пак се озова очи в очи с Ян Зомер в 12-ата минута, но стражът на домакините отново излезе победител. Последва опасен изстрел на Марко Щрелер и чудесна реакция на стража на баварците Мануел Нойер, на който малко след това помогна и страничната греда след удар с глава на Александър Драгович. В 19-ата минута и Александър Фрай бе близо до гола, но този път напречната греда спаси Нойер. От тук до края на първата част не се случи нищо интересно.

Веднага след почивката домакините направиха два последователни пропуска, дело на Александър Фрай и Фабиан Фрай. В 62-ата минута младият австрийски национал на гостите Давид Алаба пробва изненадващ удар от средна дистанция, но топката премина в страни от целта. След това пък Марио Гомес стреля със задна ножица, но Ян Зомер улови сигурно. Много сериозен пропуск за баварците направи Марио Гомес в 72-ата минута, когато остана сам срещу Зомер и не успя да го преодолее. В заключителните минути баварците натиснаха, но вместо да отбележат гол на успокоението, те допуснаха такъв. В 86-ата минута Валентин Щокер бе оставен непокрит и сам срещу Мануел Нойер не сгреши за 1:0. Последва финален щурм на гостите, които не успяха да стигнат до изравнително попадение. Така Базел ще пътува с един чист гол аванс за реванша в Мюнхен на 13 март.

ШАМПИОНСКА ЛИГА, ОСМИНАФИНАЛ, ПЪРВА СРЕЩА

байерн_1.jpgbasel.jpgБазел - Байерн (Мюнхен) 1:0
1:0 Валентин Щокер (86)

Базел, стадион: "Санкт Якоб"
Съдия: Никола Рацоли (Италия)

Базел: 1.Зомер, 27.Щайнхьофер, 19.Абраам , 3.Жо-Хо Парк, 6.Драгович, 8.Хугел, 20.Фабиан Фрай (66 - 14.Щокер), 17.Ксердан Шакири (83 - 31.Зоуа), 34.Гранит Шака, 13.Александър Фрай (90 - 24Кабрал), 9.Щрелер
Старши треньор: Хайко Фогел

Байерн: 1.Нойер, 21.Лам , 13.Рафиня, 17.Жером Боатенг, 28.Бадщубер, 10.Робен, 7.Рибери (71 - 25.Мюлер ), 44.Тимошчук, 39.Кроос (89 - 11.Олич), 27.Алаба, 33.Гомес
Старши треньор: Юп Хайнкес