Зенит (Санкт Петербург) спечели трудно домакинството си срещу Бенфика (Лисабон) с 3:2 в първа среща помежду им от 1/8-финалите на Шампионска лига. Головете за домакините вкараха Роман Широков (27, 88) и Сергей Семак (71), докато точки за "лисабонските орли" бяха Макси Перейра (20) и Оскар Кардосо (87).

Мачът се игра на изключително неблагоприятния терен на стадион „Петровский” с множество бабуни и почти липсваща трева. Играта бе равностойна в началните минути. Все пак „лисабонските орли” успяха да поведат в 20-ата минута, когато Оскар Кардосо изпълни прекрасно пряк свободен удар, стражът на Зенит Жевнов изби топката, но Макси Перейра направи добавка отблизо за 0:1. Радостта на гостите трая само седем минути, след като Роман Широков с техничен удар изравни за 1:1. Малко преди това Родриго Морено от състава на гостите получи тежка контузия и бе заменен от ветерана Пабло Аймар. До края на полувремето други попадения не паднаха.

След почивката домакините започнаха по-агресивно, но трудно създаваха голови положения. В 71-ата минута влезлият като резерва Сергей Семак получи страхотен пад от Бистров и технично с пета вкара за 2:1. Последва отпускане в редиците на Зенит и заключителните минути станаха изключително драматични. В 87-ата минута вратарят на Зенит Жевнов изпусна уловена вече топка след удар на Гайтан и при добавката Оскар Кардосо изравни за 2:2. Минута по-късно обаче „лисабонските орли” допуснаха грешка в защита и Роман Широков се възползва максимално, за да оформи крайното 3:2.

Реваншът в Лисабон е на 6 март, а двата гола на чужд терен дават известно предимство на Бенфика.

ШАМПИОНСКА ЛИГА, 1/8-ФИНАЛ, ПЪРВA СРЕЩA
0:1 Макси Перейра (20), 1:1 Роман Широков (27), 2:1 Сергей Семак (71), 2:2 Оскар Кардосо (87), 3:2 Роман Широков (88)

Санкт Петербург, “Петровский”
Съдия: Йонас Ериксон (Швеция)

Зенит: 30.Жевнов, 3.Бруно Алвеш , 2.Анюков , 6.Ломбаертс, 14.Хубочун, 15.Широков, 20.Файзулин (89 - 17.Росина), 18.Зирянов (46 - 25.Семак), 27.Денисов, 11.Кержаков, 99.Кануников (66 - 34.Бистров)

Бенфика: 1.Артур Мораес, 4.Луизао , 24.Езекиел Гарай, 3.Емерсон, 14.Макси Перейра, 28.Витсел, 20.Гайтан (90 - 27.Мигел Витор), 21.Матич, 8.Бруно Сезар (76 - 9.Нолито), 7.Кардосо, 19.Родриго (30 - 10.Аймар )