Байер (Леверкузен) загуби у дома от Барселона с 1:3 в първа среща помежду им от 1/8-финалите на Шампионската лига. Головете за успеха на каталунците вкараха Алексис Санчес (41, 55) и Лионел Меси (88), докато точен за „аспирините” бе чешкият бранител Михал Кадлец (52)

Световният и европейски клубен шампион доминираше през първото полувреме на „Бай Арена”, докато домакините не създадоха нито едно положение пред вратата на каталунците. Въпреки че владееше инициативата, Барса също трудно създаваше голови положения. Все пак в 41-ата минута отбраната на „аспирините” капитулира, след като Лионел Меси даде чудесен извеждащ пас към Алексис Санчес. Чилиецът нахлу отдясно в наказателното поле на домакините и преодоля вратаря Бернд Лено за 0:1 До края на полувремето резултатът остана непроменен.

След почивката събитията на терена бяха доста по-динамични. В 52-ата минута взетият под наем от Тотнъм хърватски бранител Ведран Чорлука центрира отдясно в наказателното поле на Барса и на далечната греда другият краен бранител на „аспирините” Михал Кадлец с глава изравни за 1:1. Радостта на домакините бе кратка, тъй като три минути по-късно Фабрегас даде извеждащ пас към Алексис Санчес, който вкара втория си гол в мача за 1:2. В 64-ата минута гредата спаси Виктор Валдес от инкасирането на нов изравнителен гол. Девет минути по-късно гредата помогна и на домакините след изстрел на Меси. Аржентинецът обаче нанесе своя удар в 88-ата минута, когато засече центрира отдясно на Дани Алвеш и оформи крайното 1:3. По този начин Меси стана абсолютен голмайстор във фазата на елиминациите на турнира с 19 гола.

Реваншът на „Камп Ноу” е на 7 март, но след категоричната си победа на немска земя Барса е с повече от единия крак на 1/4-финалите.

0:1 Алексис Санчес (41), 1:1 Михал Кадлец (52), 1:2 Алексис Санчес (55), 1:3 Лионел Меси (88)

Леверкузен, “БайАрена”
Съдия: Крейг Томсън (Шотландия)

Байер (Леверкузен): 23.Лено, 5.М.Фридрих, 24.Кадлец, 14.Чорлука (90+1 - 20.Да Коста), 2.Швааб , 3.Райнартц, 27.Г.Кастро , 6.Ролфес (77 - 11.Кислинг), 10.Ренато Аугусто, 8.Ларс Бендер, 9.Шюрле (90 - 38.Белараби)

Барселона: 1.Валдес, 5.Пуйол, 22.Абидал, 2.Дани Алвеш, 21.Адриано Кореа (70 - 17.Педро), 14.Масчерано, 4.Фабрегас, 8.Иниеста (61 - 11.Тиаго Алкантара ), 16.Бускетс, 10.Меси, 9.Алексис Санчес (86 - 39.Куенка)