Замбия победи Судан с 3:0 и стана първия полуфиналист в турнира за Купата на африканските нации, който се провежда в Екваториална Гвинея и Габон.

С първия съдийски сигнал на мача в Бата (Екваториална Гвинея) играчите на Замбия взеха инициативата и в 15-ата минута Калаба изведе на чудесна позиция Стопира Сунзу, който откри резултата за 1:0. До края на полувремето Судан не можа да реагира подобаващо и да възстанови статуквото.

След почивката в 65-ата минута суданците останаха с човек по-малко на терена, тъй като Саиф Масави получи втори жълт и съответно червен картон. Минута по-късно Кристофер Катонго пропусна дузпа, но при добавката удвои преднината на Замбия – 2:0. Това попадение окончателно пречупи Судан и до края мачът просто се доиграваше. Четири минути преди края резервата Джеймс Чаманга оформи крайното 3:0.

На полуфинал Замбия ще срещне победителя от 1/4-финалния сблъсък между Гана и Тунис, които играят утре вечер от 21:00 часа българско време.

Замбия – Судан 3:0
1:0 Стопира Сунзу (15), 2:0 Кристофер Катонго (66), 3:0 Джеймс Чаманга (86)