Ботсвана загуби с разгромното 1:6 от Гвинея в среща от Група „D” на турнира за Купата на африканските нации в Екваториална Гвинея и Габон. С този си първи успех в тазгодишното издание на надпреварата Гвинея запазва шансове за класиране на 1/4-финалите.

Още в 15-ата минута на мача във Франсвил (Габон) гвинейците поведоха след гол на Абдулае Диало, който получи извеждащ пас от Абдул Камара и вкара за 0:1. Осем минути по-късно Ботсвана получи правото да изпълни дузпа и Дипси Селолване бе точен от бялата точка за 1:1. Това обаче бе всички, което той и неговите съотборници успяха да направят в този мач. От тук до последния съдийски сигнал Гвинея бе пълен господар на терена и напълно заслужено стигна до разгромна победа. В 27-ата минута Абдулае Диало вкара втория си гол в мача след нова асистенция на Абдул Камара – 1:2. В 42-ата минута самият Камара се разписа за 1:3, а в третата минута на добавеното време на първата част Ибрахима Траоре вкара за 1:4. Минутка по-рано влезлият като резерва в 38-ата минута Мотсепе получи директен червен картон и Ботсвана доигра мача с човек по-малко на терена. След почивката темпото на игра спадна, а шест минути преди края Мамаду Ба бе точен за 1:5. Само две минути по-късно Наби Соума оформи и крайното 1:6.

С победата си Гвинея вече има 3 точки и оглавява временното класиране на групата преди сблъсъка между фаворитите в нея Гана и Мали, които също имат по 3 пункта. Ботсвана остава на последната позиция без точков актив.

Ботсвана – Гвинея 1:6
0:1 Абдулае Диало (15), 1:1 Дипси Селолване (23), 1:2 Абдулае Диало (27), 1:3 Абдул Камара (42), 1:4 Ибрахима Траоре (45+3), 1:5 Мамаду Ба (84), 1:6 Наби Соума (16)

Ботсвана: Марумо, Тума, Летхелатебе, Охилве , Мотихабанкве , Селолване, Габонамонг, Монгала (72 – Нгеле), Нато (38 – Мотсепе ), Раматлхакване, Молой (46 – Мафоко)

Гвинея: Ятара , Балде, Заяте , И. Диало, Фейндуно (63 – Конте), Т. Ба, М. Ба, И. Траоре (68 – А. Бангура), И. Бангура, Камара, А. Диало (80 – Соума)