Българският бранител Валентин Илиев игра цял мач при домакинския успех на Стяуа срещу АЕК (Ларнака) с 3:1 в среща от последния шести кръг в Група „J” на Лига Европа. С победата си румънският гранд се класира за 1/16-финалите на турнира за сметка на Макаби (Хайфа), който загуби с 1:3 у дома от победителя в групата Шалке 04. Ако израелският тим бе победил „миньорите” от Гелзенкирхен, със сигурност щеше да продължи напред.

На мача в Букурещ през първата част не паднаха голове, като в добавеното време Вальо Илиев получи жълт картон. След почивката обаще в 55-ата минута Русеску от дузпа даде преднина на Стяуа за 1:0. Радостта на домакините обаче бе твърде кратка, тъй като в 61-ата минута Пинтадо изравни за 1:1. До края на мача Стяуа установи натиск и след два гола на Николич в 70-ата и 85-ата минута стигна до крайния успех с 3:1. С тази победа румънският гранд събра 8 точки и завърши на второ място в групата, докато АЕК (Ларнака) остана на последната позиция с 5 пункта.

В другия мач от групата Шалке 04 победи с резервите си като гост Макаби (Хайфа) с класическото 3:0. Дебют на вратата на „кралскосините” направи бившият германски национал Тимо Хилдебранд. Още в 7-ата минута Билят от домакините си вкара автогол за 0:1 и този гол преднина за гостите се запази до края на първата част. След почивката домакините взеха инициативата и бяха близо до изравняване в 73-ата минута, но Катан пропусна дузпа срещу Хилдебранд. Шест минути преди края Чиприан Марика вкара за 0:2, а крайното 0:3 оформи юношата Вигел в добавеното време на срещата. С успеха си Шалке 04 събра 14 точки и завърши на първо място в групата, докато Макаби приключи трети с 6 пункта.

ГРУПА “J”
шалке_2.jpg1_19.jpgМакаби (Хайфа) – Шалке 04 0:3
0:1 Юрица Булят (7-авт.), 0:2 Чиприан Марика (84), 0:3 Андрас Вигел (90+2)

Хайфа, “Кирят Елиезер”
Съдия: Фреди Фотрел (Франция)

1_20.jpgsteaua.jpgСтяуа – АЕК (Ларнака) 3:1
1:0 Раул Русеску (55-дузпа), 1:1 Горка Пинтадо (61), 2:1 Стефан Николич (70), 3:1 Стефан Николич (85)