Литекс премина с лекота първото си препятствие в турнира за Купата на България. “Оранжевите” се класираха за осминафиналите след успех като гост на Спортист (Своге) с 5:0. Два гола реализира Момчил Цветанов, а по един добавиха Итуа, Светослав Тодоров и Деян Джерманович.

Преди мача треньорът на шампионите имаше сериозни проблеми със състава си, като Георги Миланов, Небойша Йеленкович и Николай Бодуров са с травми, а Петър Занев и Том – наказани.

Домакините започнаха много нахъсано и до 30-ата минута натискаха по-именития си съперник. В 37-ата минута Петър Василев не успя да изчисти една топка, тя попадна на левия крак на Момчил Цветанов и младежкият национал откри резултата.

След гола на терена имаше само един отбор. В 51-ата минута грешникът от загубеното дерби с ЦСКА (0:2) Итуа с глава покачи на 2:0, като беше оставен непокрит и се разписа. В 62-ата минута Цветанов беше точен за втори път. Той получи от Джерманович и от точката за изпълнение на дузпа направи резултата класически.

Само три минути след това Джерманович пусна към Светослав Тодоров. Опитният нападател влезе в наказателното поле и останал сам срещу вратаря прати топката в долния десен ъгъл. В добавеното време и Джерманович се разписа. Словенецът получи пас от Цветанов.

СПОРТИСТ (Своге) – ЛИТЕКС 0:5
0:1 Момчил Цветанов (37), 0:2 Итуа (51), 0:3 Момчил Цветанов (62), 0:4 Светослав Тодоров (63), 0:5 Джерманович (90)

Спортист 1.Николай Годжев, 13.Ст. Тодоров 3.Любен Николов, 99.Васил Стефанов (59 - Васев), 5.Петър Василев (65 - Стоичков), 6.Лъчезар Младенов, 18.Петър Лаков, 77.Мирослав Тодоров, 10.Симеон Атанасов, 14.Деян Борисов, 19.Николай Будинов (46 – Да Коста)

lit.jpgЛитекс: 30.Евгени Александров, 5.Итуа, 7.Христо Янев, 9.Светослав Тодоров (73 - Кодо), 11.Мирасема, 15.Флорес (46 - Джерманович), 16.Страхил Попов, 18.Илия Миланов, 21.Александър Цветков, 22.Пламен Николов (67 - Сандриньо), 27.Момчил Цветанов