Зенит обърна у дома носителя на Лига Европа и португалски шампион Порто от 0:1 до 3:1 в среща от втория кръг на Група „G” в Шампионската лига. „Драконите” поведоха след гол на Хамес Родригес (10), но допуснаха пълен обрат, и останаха с човек по-малко в края на първото полувреме, когато Фусиле получи втори жълт и съответно червен картон. Головете за успеха на Зенит бяха дело на Роман Широков (20 и 63) и Дани (72).

Мачът на стадион „Петровский” започна перфектно за гостите, които поведоха в резултата още в 10-ата минута, когато при скоростна атака Хълк подаде остро в наказателното поле на Зенит, където Хамес Родригес засече топката за 0:1. Радостта на „драконите” обаче трая само 10 минути, след като в 20-ата минута при центриране в наказателното поле на гостите Роман Широков се възползва от неубедителната намеса на вратаря Елтон и изравни за 1:1. От тук насетне Зенит взе инициативата, в добавеното време на първата част Хорхе Фусиле си изкара ненужен втори жълт картон и така остави Порто с човек по-малко.

След почивката в 48-ата минута удар на Александър Кержаков срещна страничната греда. Нападателят изпусна впоследствие още две изгодни положения за гол пред вратата на Елтон. Все пак той бе точен в 60-ата минута, но попадението му бе отменено заради засада. Само 3 минути по-късно Широков овладя добре топката в наказателното поле на Порто и веднага стреля по диагонала за 2:1. Зенит узакони успеха си в 73-та минута, когато пробив на Кержаков от дясно завърши с удар, но се получи рикошет, който предостави топката на Дани, който не сгреши на празна врата и оформи крайното 3:1.

Победата бе първа за Зенит този сезон и въобще втора в Шампионската лига. С този успех руският тим се изкачи на първо място в групата с по-добра голова разлика от Порто и АПОЕЛ (Никозия), който гостува от 21:45 часа на Шахтьор (Донецк), намиращ се засега на последното място без точки.

ГРУПА “G”
zenit.jpgporto.jpgЗенит - Порто 3:1
0:1 Хамес Родригес (10), 1:1 Роман Широков (20), 2:1 Роман Широков (63), 3:1 Дани (72)

Зенит: 16.Малафеев, 2.Анюков, 6.Ломбертс, 4.Кришито, 14.Хубочан , 10.Дани, 15.Широков, 20.Файзулин, 18.Зирянов (86-Хущи), 27.Денисов, 11.Кержаков (90-Букаров)

Порто: 1.Елтон, 13.Фусиле , 14.Роландо, 5.Перейра, 30.Отаменди , 7.Белуши (72-Дефур), 8.Жоао Моутиньо, 25.Фернандо, 12.Хълк, 19.Хамес Родригес (46-Соуса), 11.Клебер (33-Силвестре Варела)