Литекс победи с минималното 1:0 Черно море в двубой от 5-ия кръг на “А” група. Двубоят беше определян като дерби тъй като преди него варненци имаха четири поредни успеха и бяха лидери в класирането. Ловчанлии обаче им нанесоха първо поражение от началото на сезона и ги свалиха от лидерската позиция. Преди останалите мачове от кръга Литекс временно е на първо място с 13 точки, с 12 са Черно море и ЦСКА, но “червените” играят с Локомотив (Пловдив) в понеделник. Двубоят на Градския стадион беше изгледан от президента на България Георги Първанов. Единственото попадение реализира защитникът Николай Бодуров в добавеното време на първото полувреме.

Домакините от Ловеч започнаха по-силно и атакуваха повече, докато гостите от Варна заложиха на защитна тактика. Треньорът на Черно море Стефан Генов не можа да използва контузения Ермес Паломино и на върха на атаката действаше Мирослав Манолов, подкрепян от Георги Божилов. Любо Пенев направи доста промени в състава и в защита играха Максим Жос, Бодуров и Бернар Итуа и Петър Занев. Пламен Николов остана на резервната скамейка. В халфовата линия наставникът заложи на младоците Георги Миланов, Александър Цветков, Том и Тиаго Мирасема. В атака титуляр започна Светослав Тодоров, а зад него действаше Христо Янев.

В 12-ата минута домакините искаха дузпа след удар с глава на Мирасема и игра с ръка на Сашо Александров. Съдията Александър Костадинов обаче не маркира нарушение. Две минути след това след разбъркване Светльо Тодоров не можа да вкара с глава от няколко метра. Гостите отговориха с бомбен шут на Георги Илиев, но Винисиус Баривйера спаси. В 36-ата минута Светослав Тодоров пропусна отново с глава, като този път засече центриране на Том отдясно и би покрай левия страничен стълб. В добавеното време на първото полувреме Христо Янев центрира от фаул и националът Николай Бодуров с глава отклони топката за 1:0.

През втората част домакините отново поискаха дузпа за падане на Христо Янев в наказателното поле в 54-ата минута. В 57-ата минута Черно море пропусна най-удобното положение да изравни. След разбъркване удар на Георги Божилов беше избит пред голлинията от Занев, а после Дончо Атанасов не успя да нацели топката. В 68-ата минута реферът Александър Костадинов спести чист жълт картон, а при по-строги действия можеше да изгони Сашо Александров за груб фаул срещу Георги Миланов. В следващата атака съдията декорира Миланов за доста по-леко нарушение. В последната минута защитникът на Литекс Бернар Итуа от един метър не можа да прати топката във вратата.