Черно море победи “Левски” с 3:1 в мач от 2-ия кръг на “А” група. Домакините от Варна постигнаха исторически успех, след като спечелиха срещу “сините” в “А” група за първи път от почти 33 години. За последно “моряците” бяха били “Левски” на 11 септември 1978 година с 3:1. След днешния успех Черно море продължава с пълен актив от 6 точки след първите два кръга, а “Левски” вече загуби три точки по пътя към шампионската титла. Головете за домакините от Варна реализира младият Илиян Капитанов, Хермес Паломино и юношата на ЦСКА Димитър Петков. Почетното попадение за гостите вкара Иван Цветков. Издънката е втора за "Левски" в рамките на няколко дни, след като отборът разочарова феновете след отпадането от Спартак (Търнава) в Лига Европа.

Мениджърът на “Левски” Георги Иванов заложи на Пламен Илиев на вратата. Отдясно в защита на мястото на контузения Мулдер започна Александър Башлиев. В центъра на отбраната титуляри бяха Иво Иванов и Ларс Рисп, след като Милиев е с травма. Отляво започна Орлин Старокин. Като опорни полузащитници действаха Гаджев и Сержиньо Грин, отдясно Тодор Христов, а отляво Симеон Райков. На върха на атаката започна Сьорд Арс, зад него Иван Цветков.

През първата част почти всички от “синия” тим играха слабо, без идея в атака. Още в 5-ата минута след далечен удар нападателят на Черно море Хермес Паломино разтресе гредата зад Пламен Илиев. Именно тъмнокожият венецуелски таран на варненци беше най-добрият на терена през първата част. Той не спря да тормози отбраната на гостите и развинтваше Башлиев и двамата централни бранители Иво Иванов и Рисп. Именно защитата на “Левски” беше най-слабото звено през първата част, както и вътрешните халфове Гаджев и Сержиньо Грийн. Лошо играха и крилата Райков и Тодор Христов, както и Иван Цветков, който тотално се загуби и не подпомагаше Арс.

Първоначалният натиск на Черно море продължи и в 9-ата минута Сержиньо Грийн изчисти с глава след удар на Дончо Атанасов. Две минути след това домакините пропуснаха на два пъти. Първо Паломино излезе сам срещу Пламен Илиев, но вратарят с крак изби, след което Иво Иванов изчисти преди топката да влети във вратата. Последваха нови силни минути за Хермес Паломино, срещу когото “сините” защитници така и не намираха противодействие. След 20-ата минута гостите от София поизравниха играта, но не създадоха почти нищо опасно за Илко Пиргов. Владимир Гаджев и Райков стреляха отдалеч, но Илко Пиргов не беше затруднен.

В 36-ата минута отново Паломино изведе по перфектен начин Дончо Атанасов отляво по атаката, след като промуши топката между Башлиев и Рисп, Атанасов напредна и центрира ниско по земя в малкото наказателно поле, откъдето младият Илиян Капитанов направи 1:0 пред погледа на Иво Иванов. До края на полувремето Симеон Райков шутира опасно от пряк свободен удар, но Илко Пиргов се справи.

През втората част добрата игра на домакините продължи, а гостите от София изглеждаха все по-зле. Защитниците на “Левски” продължиха да гледат отблизо вихрещия се Хермес Паломино. В 52-ата минута таранът взе топката от центъра на терена, пробяга цялата половина на гостите, като по пътя си финтира два-три пъти защитника Рисп, влезе в наказателното поле и с мощен шут с левия крак реализира за 2:0. Георги Иванов реагира и пусна Христо Йовов и Тасевски на местата на Тодор Христов и Иво Иванов, но и това не доведе до живец в играта на “сините”. Домакините продължиха да играят на контри, използваха Дончо Атанасов по лявото крило, който се справяше с лекота с Башлиев.

В 70-ата минута Иван Цветков намали на 1:2, след като изпълни перфектно пряк свободен удар от границата на наказателното поле. Нападателят завъртя топката с левия крак в горния ляв ъгъл на вратата и не остави никакъв шанс на Илко Пиргов. До края на двубоя домакините се прибраха в глуха защита, а треньорът Стефан Генов пусна дефанзивния халф Димитър Петков на мястото на нападателя Георги Божилов. Гостите натиснаха и заредиха атаки, но без кой знае каква идея. Пет минути преди края на двубоя на терена за Черно море се появи любимецът на варненските фенове Мирослав Манолов, който замени голмайстора Хермес Паломино.

Във втората минута на добавеното време Димитър Петков направи 3:1. Георги Илиев копна топката от пряк свободен удар отдясно на наказателното поле, юношата на ЦСКА Петков от воле реализира красив гол и остави безпомощен вратаря на "Левски" Пламен Илиев./БЛИЦ

Мачът по минути тук

ЧЕРНО МОРЕ"ЛЕВСКИ" 3:1
1:0 Илиян Капитанов (36), 2:0 Хермес Паломино (52), 2:1 Иван Цветков (70), 3:1 Димитър Петков (90+2)