"Ботев" (Враца) се завърна с победа в "А" група, надделявайки с минималното 1:0 срещу друг новак - Светкавица (Търговище). По този начин избраниците на Сашо Ангелов зарадваха близо 5-те хиляди свои провържениците, които създадоха страхотна атмосфера по трибуните на стадион "Христо Ботев".

Домакините не спечелиха никак лесно първите си три точки. Попадението във вратата на Светкавица падна чак в 77-ата минута. Вкара го снажният бранител Петър Альошев.

От 63-ата минута до края на двубоя гостите от Търговище пък играха с човек по-малко, след като за втори жълт картон беше изгонен Венцислав Йорданов.

Избраниците на Сашо Ангелов започнаха по-активно срещата и упражниха домакински натиск. Футболистите на Светкавица разчитаха предимно на контраатаки.

В 35-ата минута силен изстрел на Виктор Дениран премина встрани от вратата на гостите. Малко преди почивката домакините претендираха за дузпа. Иван Коконов падна в наказателното поле на Светкавица, а съдията Радан Мирянов беше категоричен в решението си и не посочи бялата точка, с което вбеси публиката по трибуните и играчите на "Ботев".

И през второто полувреме домакините продължиха да контролират играта. Треньорът Сашо Ангелов извърши и трите си смени още до 56-ата минута, като по този начин значително освежи атаката. Натискът пред вратата на Иван Георгиев се увеличи. В 63-ата минута бранителят на гостите Венцислав Йорданов беше изгонен от Радан Миранов и остави Светкавица в намален състав. Това принуди гостите да се приберат по-трайно в собственото си поле и с всички сили да бранят вратата си. Попадението обаче не закъсня и "Ботев" най-после поведе. В 77-ата минута Симеон Мечев центрира от корнер и снажният защитник Петър Альошев реализира с глава за 1:0.

До края на мача домакините можеха да станат и до по-убедителен успех, като в 81-ата минута и гредата спаси гостите след удар на Симеон Мечев.

Така "Ботев" се завърна в "А" група след 21 години и започна успешно кампанията, печелейки 3 точки.

"БОТЕВ" (Враца) - СВЕТКАВИЦА (Търговище) 1:0
1:0 Петър Альошев (77)

Срещата по минути
9 - Извеждащо подаване към играча на "Ботев" Иван Коконов, защитник на Светкавица внимава и успява да изчисти в корнер. След центрирането нищо опасно пред вратата на Иван Георгиев.
12 - Коконов центрира, вратарят на Светкавица Иван Георгиев се намесва, а преди това страничният съдия размаха флага си за засада.
24 - jalt.jpg Първи жълт картон в мача, получава го Ненем от състава на домакините за нарушение в центъра на терена.
35 - Силен изстрел на Виктор Дениран преминава встрани от вратата на гостите от Търговище.
42 - Домакините претендират за дузпа. Иван Коконов пада в наказателното поле на Светкавица, съдията Радан Мирянов не посочва бялата точка.
45+1 - jalt.jpg Жълт картон за Николай Христов от състава на домакините за задържане на противников състезател.
45 - Край на първото полувреме.

46 - smqna.jpg Две смени в състава на "Ботев" (Враца). Треньорът Сашо Ангелов пуска в игра Асен Чалъков и Бранимир Костадинов. Двамата заемат местата на Димитър Ценовски и Николай Христов.
50 - Цветан Илиев обстрелва слабо и неточно вратата на домакините.
52 - Бранимир Костадинов пробва с едно докосване да прехвърли вратаря на Светкавица, но неуспешно.
57 - smqna.jpg Първа смяна за гостите. Нападателят Николай Вълев-Гонзо отстъпва мястото си на Даниел Генов.
63 - 4erven.jpg ЧЕРВЕН КАРТОН! Венцислав Йорданов е изгонен за втори жълт картон и гостите отстават с човек по-малко.
77 - topka.jpg ГОЛ! Стадион "Христо Ботев" във Враца изригна! Домакините откриват резултата с гол на Петър Альошев - 1:0! Снажният защитник засича с глава центрираната от корнер топка от Симеон Мечев и я праща в мрежата на Светкавица.
81 - ГРЕДА! Удар на Симеон Мечев среща гредата.
87 - Силен изстрел на Иван Коконов, топката преминава над вратата на Светкавица.
90 - Продължението е 3 минути.
90+3 - Край на мача. "Ботев" (Враца) победи Светкавица с 1:0.
3_4.JPG
"БОТЕВ": 27.Павел Станев, 22.Руслан Куанг, 4.Росен Ванков, 14.Петър Альошев, 18.Виктор Дениран, 23.Димитър Ценовски (46-26.Асен Чалъков), 7.Симеон Мечев, 30.Ненем (56-8.Светослав Валериев), 17.Иван Коконов, 9.Ивайло Данчев, 19.Николай Христов (46-10.Бранимир Костадинов)
Резерви: 33.Веселин Цветковски, 11.Кирил Динчев, 15.Дейвид Пенчев, 5.Николай Николов, 8.Светослав Валериев, 26.Асен Чалъков, 10.Бранимир Костадинов
Треньор: Сашо Ангелов
svetkavica.JPG
СВЕТКАВИЦА: 1.Иван Георгиев, 11.Христо Петев, 6.Румен Стоянов, 24.Игнат Дамянов, 23.Венцислав Йорданов, 14.Николай Петров (60-18.Антон Костадинов), 20.Диан Димов, 8.Мартин Димитров, 13.Цветан Илиев, 10.Славчо Шоколаров, 9.Николай Вълев (57-4.Даниел Генов)
Резерви: 88.Александър Димов, 4.Даниел Генов, 2.Мартин Димов, 11.Георги Дамянов, 21.Емил Мартинов, 18.Антон Костадинов, 19.Тихомир Кънев
Треньор: Пламен Донев