Литекс отпадна от Шампионската лига. Българският първенец отстъпи и на реванша в Третия квалификационен кръг на Висла (Краков), този път с 1:3. След поражението с 1:2 в първия мач “оранжевите” напускат надпреварата за втора поредна година в тази фаза. Българският тим продължава участието си в плейофите на Лига Европа и ще научи съперника си в петък (5 август). Два гола за успеха на Висла отбеляза Маор Меликсон, вторият от пресилена дузпа, един добави Чезари Вилк. Гола за българите вкара Николай Бодуров. Директен червен картон получи Небойша Йеленкович в 76-ата минута. Цял мач за поляците игра българският нападател Цветан Генков, който беше наблюдаван от трибуните от националния ни селекционер Лотар Матеус.

Любо Пенев заложи на интересен състав без типичен централен нападател. На върха на атаката започна Тиаго Мирасема, подпомаган от Христо Янев, както от Момчил Цветанов и Том по крилата. Опорните халфове бяха познатите Георги Миланов и Йеленкович. В защита отдясно на мястото на продадения Берберович започна Илия Миланов, в центъра бяха Бодуров и Пламен Николов, а отляво – Петър Занев. Липсата на централен снажен нападател сякаш улесни домакините, чийто защитници не бяха ангажирани с нападението на Литекс.

В първите минути Литекс игра малко по-добре, без притеснение и създаде интересни атаки. В 7-ата минута Пламен Николов направи грешка, която Йеленкович поправи в последния момент. В 16-ата минута Пламен Николов отправи бомбен шут извън наказателното поле, топката се удари в гърба на Мирасема и облиза горната греда, излизайки в аут. В 19-ата минута Цветан Генков пропусна удобно положение, след като се пребори с увисналия във въздушния двубой Бодуров, но стреля с глава покрай вратата. В първия половин час гостите от Ловеч не използваха крилата, за да атакуват, Момчил Цветанов и Том бяха далеч от познатото си ниво. Христо Янев също се забавяше и не помагаше на Мирасема. В защита се виждаше неопитността на младока Илия Миланов, който едва удържаше атаките на напористите Меликсон и Малецки.

В 34-ата минута Генков направи нов пропуск. Българският нападател влезе отдясно в наказателното поле, вратарят Виничиус и Пламен Николов се хвърлиха в краката му, Цветан все пак стреля, но не намери вратата. В следващата минута Висла имаше нов шанс, но този път Бодуров в последния момент подложи крак след удар на Кирм. В 42-ата минута поляците поведоха чрез едно от първите си чисти положения. Атаката им беше много хубава и премина и през двата фланга. Илия Миланов изпусна Малецки отляво на защитата на Литекс, той изведе с двойно подаване Маор Меликсон, Йеленкович не тръгна с него, играчът на домакините напредна в наказателното поле и с левия крак разстреля Виничиус за 1:0.

В 51-ата минута Меликсон отново надигра Илия Миланов, той подаде на Малецки, който със силен шут стреля към вратата, но Виничиус изби. В следващата минута Любо Пенев направи първата си смяна и пусна в игра Светльо Тодоров на мястото на Момчил Цветанов.

В 55-ата минута турският съдия Фират Айдинус даде пресилена дузпа за домакините, с която до голяма степен реши изхода на двубоя. Илия и Георги Миланови сгрешиха в своята половина, Маор Меликсон открадна топката и премина през цялата половина на Литекс. Играчът на Висла влезе в наказателното поле, Виничиус излезе и повторенията показват как играе за топката, но Меликсон се хвърли в полето и накара съдията да покаже бялата точка. Потървепшият реализира второто си попадение в 56-ата минута за 2:0. Любо Пенев извади Христо Янев и пусна Александър Цветков, а Литекс заигра малко по-добре и започна да търси поне почетен гол.

В 68-ата минута Николай Бодуров намали на 1:2. Пламен Николов шутира от пряк свободен удар, топката рикошира в Чавес и попадна в Бодуров, който я прати във вратата. В 76-ата минута съдията изгони с директен червен картон Небойша Йеленкович, който посегна без топка на падналия на терена Нунес. В 84-ата минута Висла стигна и до трето попадение. След колективна грешка в защита Генков получи в наказателното поле, пребори се със Селио Кодо и стреля, Виничиус изби, но топката попадна в Чезари Вилк, който без проблеми реализира за крайното 3:1./БЛИЦ

Мачът по минути тук

ВИСЛА (КРАКОВ) - ЛИТЕКС 3:1
1:0 Маор Меликсон (42), 2:0 Маор Меликсон (56-дузпа), 2:1 Николай Бодуров (68), 3:1 Чезари Вилк (84)
(2:1 в първия мач)