ЦСКА спечели Суперкупата на България след победа с 3:1 над шампиона Литекс. Двубоят се игра пред около 10 хиляди зрители на стадион “Лазур” в Бургас. “Червените” завоюваха трофея за четвърти път в историята си след 1989, 2006 и 2008 година. С това отборът излиза начело в класирането по спечелени Суперкупи, “Левски” остава с 3, а Локо (Пловдив) и Литекс имат по едно отличие. Два гола за успеха на ЦСКА отбеляза Спас Делев, а от дузпа се разписа дебютантът Янис Зику. Първи мач за “армейците”, които в този мач играха с изцяло черни екипи, записа словенецът Саша Живец. За Литекс се разписа Селио Кодо. Спечелената Суперкупа е втори трофей за Милен Радуканов, който през май вдигна и Купата на страната след победа над Славия.

Мениджърът на ЦСКА заложи на всички титуляри. Единствената изненада беше появата на младия Мартин Дечев в стартовия състав на мястото на контузения Бандаловски. На резервната скамейка остана Павел Виданов. Останалите трима в защита бяха обичайните - Апостол Попов и Костадин Стоянов в центъра и Румен Трифонов отляво. Опорните полузащитници излязоха Тодор Янчев и Борис Галчев, а по крилата действаха Спас Делев и Грегъри Нелсън. На върха на атаката стартира Мишел Платини, зад него му помагаше Янис Зику, който направи официален дебют за ЦСКА.

Треньорът на Литекс Любослав Пенев заложи на изключително интересен състав, в който личаха имената само на трима титуляри – защитниците Петър Занев и Бодуров и халфът Георги Миланов. Другите двама бранители бяха Бернард Онанга и Максим Жос. В средата на терена освен Миланов започнаха Александър Цветков и Страхил Попов. На върха на атаката стартира Селио Кодо, отдясно уругваецът Флорес, а отляво Румен Руменов.

Първото полувреме предложи бърза игра, много положения и бързи два гола. Още в 3-ата минута вратарят на Литекс Евгени Александров направи грешка, не улови топката, която Спас Делев догони почти до аутлинията в наказателното поле, нападателят стреля, но Бодуров изчисти от голлинията. В 6-ата минута изненадващо “оранжевите” откриха резултата. Мартин Дечев изпусна Георги Миланов отляво, той центрира и Флорес стреля с глава. Караджов изби топката, но твърде леко, тя попадна в краката на Кодо, който от голлинията без проблеми реализира за 1:0. Две минути след това Платини направи голям пропуск, след като сам срещу опразнената врата не успя да изравни, а позволи на Занев да избие в корнер.

В 16-ата минута Спас Делев все пак направи 1:1. Платини изведе голмайстора с чудесен пас от центъра на терена, Спас овладя и прати топката във вратата. В първите петнайсетина минути и двата отбора допуснаха много грешки в отбрана. Костадин Стоянов направи няколко поредни неточни отигравания и тандемът му с Апостол Попов не беше на ниво. В Литекс централната двойка защитници Бодуров и Бернард Онанга също играха лошо и почти всяко подаване в атаките на ЦСКА минаваше между тях. Неопитните играчи на Литекс в средата на терена губеха повечето първи топки срещу Тодор Янчев и Галчев. В 17-ата минута Платини направи втори пропуск, след като стреля в аут от чисто положение отдясно в наказателното поле. В 29-ата минута Бодуров сгреши, Спас Делев пресече негов пас, но стреля слабо от границата на наказателното поле. В първия половин час звездата в селекцията на ЦСКА Янис Зику остана по-пасивен.

Румънецът разчиташе повече на опита и техничните отигравания, понрави се с хубави пасове с пета, но липсваха ударите и головите положения. В 31-ата минута Бодуров фаулира Грегъри Нелсън и разкъса голяма част от фланелката му. Съдията Антон Генов обаче така и не накара холандеца да оправи екипа си до края на първото полувреме. Едва в 45-ата минута Зику се озова на чисто положение, но се подхлъзна в последния момент в наказателното поле и не успя да стреля.

Второто полувреме започна с дузпа за ЦСКА. Още в 47-ата минута Жос задържа за фланелката Румен Трифонов, който беше изведен с пас от Платини. Реферът Антон Генов веднага даде дузпа за “червените”, която Янис Зику превърна в гол за 2:1. Румънецът хладнокръвно прати топката в левия ъгъл на вратата, а стражът Евгени Александров се хвърли в противоположния. В 50-ата минута влезлият на полувремето за Литекс Том получи директен червен картон. Бразилецът престоя на терена само 4 минути, след като удари с лакът в лицето Мартин Дечев и напусна игра. През втората част Зику се разигра и в 54-ата минута пропусна да вкара нов гол, след като остана сам срещу Евгени Александров.

Две минути след това Спас Делев нацели гредата след директно изпълнение на корнер. В 58-ата минута нисичкият голмайстор покачи на 3:1 за ЦСКА. Тодор Янчев се отличи с прекрасен извеждащ пас по въздуха, Делев овладя на границата на наказателното поле, Онанга го изпусна, Жос също изгледа нападателя, който с лекота пусна топката покрай вратаря. След гола “армейците” продължиха да атакуват, а играчите на Литекс сякаш спряха да играят и до края на двубоя не направиха нищо интересно. В 72-ата минута Платини проби отляво, центрира в наказателното поле, но Занев изчисти пред погледа на влезлия като резерва Павел Виданов. До края на мача Радуканов смени Нелсън и пусна Саша Живец, който също записа официален дебют за ЦСКА. В последните минути на терена се появи и младият нападател Станислав Костов.

Двубоят по минути тук

ЛИТЕКС - ЦСКА 1:3

1:0 Селио Кодо (6), 1:1 Спас Делев (16), 1:2 Янис Зику (48-дузпа), 1:3 Спас Делев (58)