Наскоро Бил Гейтс назова комарите „най-смъртоносните организми на света“ заради непрекъснатото разпространение на животозастрашаващи болести като маларията, убила близо 430 000 души само през 2015 г. Около половината население на света живее в риск от заразата, казва Световната здравна организация, цитирана от „Ю Ес Ей тудей“.
В зависимост от това в коя точка на планетата се намираме, комарите могат да бъдат или най-обикновен дразнител, или постоянна заплаха за живота. Това води до въпроса: Какво ще стане, ако ги унищожим? Учените не знаят този отговор, но някои от тях имат известни предположения. На Земята съществуват повече от 3500 вида комари, но малка част засягат нашето здраве. Особено опасни са Anopheles gambiae, причиняващи малария и Aedes aegypti, виновни за появата на жълта треска и Зика. В този ред на мисли не е нужно да приключим с всички тях, за да намалим смъртните случаи, посочва Камерън Уеб, етимолог от Сидни. И това може да е за предпочитане, каза Уеб, който "няма съмнение", че пълното им изчезване може да има косвени последици. Хранителната верига вероятно ще бъде наред Комарите действат като ключов източник на храна за риби, птици, гущери, жаби, прилепи и други животни. И все пак никой вид не разчита единствено на тях, напомня сп. „Нейчър“.

Други насекоми могат да процъфтяват на тяхно място и изглежда, че повечето видове ще намерят алтернативи за похапване. И докато комарите помагат за опрашването на хиляди растения, Джанет Макалистър, ентомолог от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ твърди, че тези насекоми не са от решаващо значение за всички растения, на които хората разчитат. Филип Лонибос, ентомолог от Флоридския университет, смята обаче, че издигането на друг организъм там, където в момента стоят комарите, може да се окаже „или едно, или в по-голяма степен нежелателно от гледна точка на общественото здраве“. Естественикът Дейвид Кумен пък предлага, че комарите защитават тропическите гори, в които процъфтяват, запазвайки човешките същества в този им начин на живот. Неизбежно отсъствието на крилатите ще промени нашия живот. Но дали тези промени ще бъдат драстични или дълготрайни? Отново не знаем със сигурност. Екосистемите са сложни и експертите не са единодушни.

Стотици хиляди деца ще бъдат спасени Една драстична промяна, която ще видим: стотици хиляди няма да умират от малария всяка година, повечето от които са деца под 5-годишна възраст. Добавете към това намаляване с около 55 000 годишни смъртни случаи от жълта треска или Зика. Да не забравяме и за другата сериозна инфекция, наречена денга. Този въпрос кара изследователите да размишляват как да отърват планетата от (поне някои) комари. Британски учени дори разработиха генетично модифицирани комари Aedes aegypti, които се саморазрушават, въпреки че процесът е скъп и несигурен. "Смятам, че глобалното отстраняване на цял вид е малко пресилено", казва Стивън Юлиано, еколог от щатския университет в Илинойс. Той добавя: "Мисля, че по-скоро имаме добри шансове да намалим една популация или просто да изкореним даден вид от дадена местност".