Огромна коалиция, включваща невиждан досега у нас брой партии, ще състави новото редовно правителство след изборите на 26 март. Това прогнозира пред БНР политологът Димитър Димитров, пише Inews. "Основните партии в следващия парламент ще са 5. Но дали плюс 1, 2 или 3, е рано да се каже", коментира той. И добави, че новото мнозинство ще е от 7-8 партии и то ще управлява поне 2 години.

"Активността за парламентарния вот ще е по-ниска от тази за президентския. Въпреки че ще има хора, които ще се повлияят от задължителността на гласуването макар от вчера санкцията за негласуване отпадна. Това обаче няма да са повече от 200-300 хиляди души", каза още Димитров.

Според него парламентарният вот може да се очаква да стигне до над 3 млн. и половина избиратели, но няма да достигне необичайно високата избирателна активност от президентския вот, когато до урните отидоха от порядъка на 3.9 млн. души.

Изборният експерт отбеляза, че на тези избори мажоритарността ще се използва повече и вече технически не е възможно да има случаи като 15/15. Двете водещи според социологическите извадки партии - БСП и ГЕРБ, ще се състезават в специален коридор. Разликата между тях е в рамките на статистическата грешка, като смятам, че изравняването ще продължи. Би трябвало да почакаме малко и да видим от базата данни, дали ще има разлики след обявяването на кандидатите, но аз мисля, че то ще бъде минимално, коментира още Димитров.

Според думите му е възможно да има оспорване на вота, ако не се осъществи машинното гласуване. Много важно ще бъде при липсата на машини да има съдебно тълкуване дали има основание за касиране. Политологът подчерта, че и в двата случая на гласуване, и машинно, и ръчно, се запазва свободата на избора и волята на избирателя.