На Благовец или Благовещение жените се забранява да докосват игли, куки или конци, за да не ги хапят змиите през лятото. Това каза етнологът д-р Иглика Мишкова, уредник в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН във връзка с 25 март - Благовещение, народните вярвания и забрани в този ден.

„Празникът Благовец има и друг, магически смисъл. Старите поверия твърдят, че на този ден се завръщат митичните девойки - самодиви. Невидими за хората, те ревниво крият от тях своите тайни самодивски места. Ако човек попадне на някое от тях и ги ядоса, те го отвличат в своя отвъден свят и не го пускат да се върне към земния си живот”, каза тя. По думите й хората са вярвали, че на Благовещение самодивите играят хоро на росна поляна, а там повече трева не никне.

„Който ги зърне, се разболява от „самодивска болест“. Най-опасно е за момите, защото те ходят на изворите и кладенците за вода в ранни зори. Затова с песните, които те пеят на Благовещение, често предупреждават хората да се пазят от самодивите”, посочи д-р Мишкова. Тя допълни, че в обредните песенни текстове има и ритуални забрани на този ден „момите да не тъкат и предат“, а момците „рало да не ловят“, защото това ще им донесе болести.

Както при всяка смяна на сезоните, народните вярвания изразяват скритите страхове на хората от природните сили, а обредните действия се извършват с цел те да бъдат омилостивени и доброто да бъде подпомогнато”, коментира етнологът.