Мен ме е страх, че Родопа планина вече не е българска, каза в ефир актьорът Васил Михайлов, изиграл реалния Петко Кирков (Каракирков, Киряков) Калоянов, по-известен като Капитан Петко войвода. Седем пъти са сменяни имената на българомохамеданите. Как се живее така? И те вече са склонни да скачат срещу всеки, който ги засегне по някакъв начин. Търсят идентичността си. Чувам как дядо казва на внука си: “Ще ти купя колело, ако се запишеш в ДПС”. Ние почти вече нямаме партии с чисти идеи, заяви актьорът.
Известен с много роли в българския театър и кино, както и със знаковия образ на Капитан Петко войвода, той показа, че всеки българин трябва да помни корените си, да се гордее с бита и традициите на народа си и никога да не забравя българския дух. Заветът към младите, вечно бързащи хора е да им припомним кои сме ние и откъде идваме, коментира Васил Михайлов. 

Мразя доносниците и тия, които се отказват от идеите си - ренегатите

Това каза големият актьор Васил Михайлов, който е изиграл единадесет роли на велики българи, сред които Стамболийски и Капитан Петко войвода. 

Възмущава се, че има политици, които са сменяли по две-три партии. Когато бил депутат, избирателите му казвали: “Дай една снимка, че повече няма да те видим!”, спомня си с тъга Васил Михайлов и добавя, че те са искали само път и вода. Сеща се и за едно негово изказване като политик, което било манипулирано по телевизията и му се обадили хора от чужбина да го питат защо говори глупости. И на мен са ми предлагали да съм министър. 

Според него политиката не е работа за хората на изкуството, но истината е, че политиците трябва да идват в театъра и да сравняват прогнозите си в политиката с мечтите на артистите.

Припомняме, историческата личност Петко Кирков, по-известен като капитан Петко войвода, е български хайдушки войвода и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България. Капитан Петко войвода е защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османска Турция, според исторически бележки.

Актьорът Васил Михайлов смята, че сега в България има два много големи проблема. Единият е въпросът за земята ни, която я изкупуват с подставени лица, и циганите, които вече ги правят мюсюлмани.

На въпрос как е станал такъв родолюбец, Михайлов разказа, че баща му е бежанец от Гръцко, фамилията му всъщност е Чинаров. Баща ми и една моя леля остават в Стара Загора още през 1913 г. Там са си построили къщи. След това той се жени, жена му почива, има двама сина, след това се жени за новозагорка - моята майка, разказа актьорът. 

И двамата ми братя умряха в казармата през две години - 1946 и 1948 г. 

Буйни бяха, единият отива да се къпе в Марица, скача от високо и се забива долу в пясъка. Живя няколко месеца парализиран и почина. Другият ни казаха, че се е самоубил, но той е ударен в корема. Заклевахме се с един приятел да открием кой го е самоубил, но не ми стигна един живот да го намеря, разкри актьорът.

“Европа не може да се справи с бежанската криза. Тя в момента е осиротяла, няма войска, България няма войска - такава, каквато би могла да върши работа. Струва ми се, че политическата конюнктура повече раздрънква оръжията. Лошото е, че на религиозна почва нещата са непоправими”, смята актьорът. 

Той направи много фина разлика между бежанците, които според международното хуманитарно право са хора, бягащи от военен конфликт в съседна страна, и бегълците - хора, които търсят по-лесен начин на живот в чужбина. “Разбирам, когато са бежанци, но когато са бегълци, никак не го приемам”, допълни Михайлов, като посочи, че е склонен винаги да уважи политическите бежанци. “Хора, които бягат от някъде поради това, че не могат да се реализират, бедно живеят или са свикнали да воюват, за да печелят, не мога да ги приема така”, категоричен е той.

Напук на противниците си, които го изкарват болен и умрял, актьорът заяви, че играе в три театъра пред пълни зали. Големият майстор започнал професионалния си път като шлосер пети разряд. Вземал по 600-700 лв., докато в театъра няколко години вземал по 80 лева. В армейския театър е бил волнонаемен, после военен служител. И вместо да се пенсионира като генерал-майор на 40 години, излиза в пенсия като цивилен служител.

Човек не може без любов. Всеки си има Бог и любов, казва Михайлов, цитирайки Казандзакис, и изказва съжаление, че не е изиграл Зорба. 


Във филма „Капитан Петко войвода”


Аз не съм се развеждал, казах на моята жена, че я обичах, не съм го казвал от дълго време, допълни той. Характерният му бас, както казва самият актьор, се разпознава безпогрешно от хората и затова “струва скъпо”: “Дебел глас ли ви трябва, или моят? Защото моят струва скъпо” - така се договарял с рекламодателите и поставял искане за процент от печалбата заради “тиражирането” на гласа си. 

Директният му маниер на общуване внушавал респект и не подлежал на опониране, затова колегите му от театъра често го молели да стане техен говорител пред шефовете, когато недоволствали от нещо, но не дръзвали да си го кажат. 

Въпреки “буржоазния си произход” култовият актьор става член на БКП още на 19-годишна възраст. 


В култовата лента на Людмил Стайков „Време разделно”

След 10 ноември не изневери на левите си убеждения, подобно на мнозина свои колеги, и бе избран за народен представител във Великото народно събрание. Заедно с Нешка Робева, Светлин Русев и покойния владика Панкратий, Васил Михайлов се отказва от високата си депутатска заплата с мотива, че продължава да работи в професионалната си сфера. 

Самият той разкри, че е много влюбчив и въпреки преклонната си възраст

бай Васко все още прави всичко възможно да привлича женските погледи. Той едва не предал Богу дух, след като глътнал синьо хапче за полова мощ - вместо в пламенни прегръдки на млада дама Васил се озовал в спешния център на “Пирогов” с ускорен пулс и високо кръвно.

Преди години, след сериозна агония, бай Васил зарязва гаджето си Деляна Хаджиянкова и се завърна при законната си съпруга Гергана Михайлова, искайки прошка.
В крайна сметка съвестта го заглождила, отрезвила стария плейбой и не му дала да заплюе дом и семейство в името на някакви твърде неясни любовни перспективи. Гергана и Васо са заедно от четири десетилетия. 

“Аз вече не съм в спортната мъжка възраст, макар че кръвта ми отчита кога една жена има искрено любопитство към мен - човешко или женско, и кога идва при мен по сметка, признава Васил Михайлов. - Винаги деля тия неща”.