Масово вносни плодове и зеленчуци се продават, представени като произведени в България. Има убедителни данни в тази посока, обяви проф. Веселин Хаджиев, заместник-ректор по научноизследователска дейност в Икономическия университет във Варна. Учебното заведение е домакин на започващия днес Международен симпозиум по стокознание и технологии. За български се представят и някои стоки на леката промишленост, като обувки например, посочи проф. Хаджиев. „Малко е трудно да се похвалим, че се фалшифицират високотехнологични стоки", коментира той, предаде dariknews.bg.
Само с един поглед трудно може да се определи дали зеленчуците са имитация на български продукт. За специалистите обаче никак не е трудно да разпознаят. Различните сортове плодове и зеленчуци си имат характерни сортови особености, свързани най-вече с химичния им състав и вкуса, обясниха специалистите по стокознание. 

Пресните плодове и зеленчуци трябва да са придружени от документи за произход, уточнидоц. Събка Пашова, ръководител на катедра „Стокознание" в университета. Там има създадена лаборатория, в която се изследват качеството и безопасността на стоките.

На пазара се предлагат имитации и на кисело мляко и сирена. Сега е сезонът на имитиращите кисели продукти и фалшивия оцет, отбеляза още доц. Пашова.

Като имитации на чуждите марки пък се предлагат обувки, дрехи, чанти, различни кожени изделия, парфюмерийни и хранителни стоки.

Не всички потребители старателно четат и разбират маркировката върху опаковката, независимо дали стоката е хранителна или промишлена. Това е пряко свързано със здравето на потребителя. Ако не е направено от материали, които да са безопасни, може да повлияе на по-чувствителните потребители. Нежеланите ефекти могат да са различни алергии и др.

Международният симпозиум по стокознание и технологии е един от най-важните форуми, свързани с качеството и безопасността на стоките; експертизата на стоките; стокознанието и технологиите. Форумът за първи път се провежда в България. За участие в него се очакват около 160 световно утвърдени учени от различни страни, сред които Австрия, Белгия, Германия, Полша, Италия, Холандия, Русия, Украйна, Испания, Япония, Южна Корея и Китай.

В симпозиума ще се включат и представители на бизнеса в страната, работещи в областта на контрола на качеството в производствени и търговски фирми; стоковия и митнически контрол, системите за управление на качеството, производството на храни, напитки и др.