В Банкя хората отново настръхнаха покрай поредния опит да се използва символът на града – банята, която е и паметник на културата, за частни интереси. При това без да се зачете мнението и очакванията на жителите на китното селище край столицата, пише БГНЕС.
Кметът Рангел Марков и общинският съветник Ана Стойкова са внесли доклад в СОС, който буди сериозни съмнения дали някой не се опитва да замени кон за кокошка.

В интервю пред БГНЕС председателят на гражданско сдружение Банкя Станислав Славов заяви, че предстои на сесията на СОС в четвъртък да бъде внесено поредно ново решение. От което така и не е ясно какъв ще е крайният резултат за уникалното съоръжение, над което е стоял надписа „балнеоцентър“, а днес е наричано просто баня. 

Банята не работи поради технически причини и всички банчани и представителите на гражданско сдружение Банкя имат интерес и желание тя да се ремонтира, да заработи и да бъде ползвана от хората, които са гости и живеещи в града.

Славов подчерта, че от години имат спор със Столична община за начина, по който трябва да се експлоатира банята. Имаше една идея за концесия, която в някаква степен засяга гражданите на Банкя, защото в концесионните обекти е включен Летният театър на Банкя, с площ от 7.4 дка, което е загуба в развитието на населението в културно отношение, твърди общественикът.

В крайна сметка от сдружението приемат тази схема за отстъпване право на строеж, със средствата от което да бъде ремонтирана банята. Тя вече е в такова окаяно състояние, че са необходими сериозни инвестиции, за да бъде върната старата й слава. Още повече, че при обявяването преди години на концесия, не се е явил никакъв кандидат.

Кметът на Банкя Рангел Марков и общинската съветничка Ана Стойкова са внесли предложение, което
ще бъде обсъдено на предстоящото заседание на СОС, с което предлагат ново решение на случая.

Документът създава сериозни съмнения чии интереси защитават вносителите.

„Вече не се говори за концесия, а за продажба на отстъпено право на строеж за терена, който е на Летния театър - заяви Славов. - И вече се иска от СОС да преобразува собствеността на Летния театър. Преди години ние с много усилия успяхме да убедим СОС от частна да я превърне в публична общинска собственост.

Сега отново ще стане частна общинска собственост, за да може да се извърши тази процедура“, заяви Славов.

Той обясни, че предварителна прогнозна сметка за разходите, които трябва да се направят за ремонта за банята с ДДС е над 9.7 млн. лв. или 8 млн. 115 хил. лв. без ДДС.

В доклада се твърди, че тази сума ще стигне за ремонтиране на банята."Ние очакваме, че банята ще бъде ремонтирана и като нова сграда се експлоатира от Столична община. Но в решението на СОС трябва точно и ясно да се посочи за какво става въпрос и какъв ще е крайният резултат, настояват от сдружение Банкя", добавя общественикът.

Съмненията идват и от това, че в Банкя има три балнеолечебници, но неясно защо всички усилия са насочени към голямата баня. В същото това време малката баня се руши, както и направената през 1975 г. балнеолечебница, която представлява грандиозен строеж.

Според експерта Столична община има проблеми с ползването на минералните водоизточници не само в Банкя, а и в Горна баня, Овча купел и т.н.

Ако тук действително има възможност да се получи крупна сума, ние предлагаме да се промени начинът на експлоатация на тези съоръжения, каза Славов. В случая по-разумно е вместо местната управа да се превръща в инвеститор, който ще провежда конкурси, търгове и пр., да се учреди общинско предприятие.

Което, като започне от тази балнеолечебница, постепенно да изземе от специализирани болници за рехабилитация малката баня в Банкя и други такива обекти и да се развие тази дейност.