Омбудсманът Мая Манолова поиска спешни консултации с медицински специалисти на чужденците в процедура за международна закрила в Регистрационно-приемателния център в Харманли. Тя настоява да бъде установено има ли краста в бежанския център, съобщават от кабинета й.
Припомняме, че общинска съветничка от Харманли нееднократно алармира, че сред мигрантите в Харманли има краста. От управата на центъра отричат информацията.

Манолова е написала препоръка до здравния министър Петър Москов и председателя на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова. Тя призовава спешно да се организира екип от лекари, специалисти - инфекционисти и дерматолози, паразитолози, които на място да извършат изследвания и да поставят точна диагноза на кожните заболявания.

Мая Манолова настоява също и за подобряване на хигиенно-битовите условия в стаите на чужденците.

Омбудсманът Манолова е изпратила екип от експерти на институцията в бежанския център след жалба на гражданка. В жалбата се твърди, че голям брой търсещи международна закрила се разхождат безпрепятствено из града с видими рани и обриви по ръцете и краката. Гражданката алармира, че тези хора представляват заплаха за здравето на местното население.

От кабинета на Мая Манолова изтъкват, че като национален превантивен механизъм омбудсманът следи дали се спазват правата на търсещите закрила у нас. Като национален обществен защитник тя има пряк ангажимент да съблюдава интересите, безопасността и здравето на българските граждани.

В продължение на два дни екипът на омбудсмана е инспектирал бежанския център в Харманли. В него в момента са настанени над 3000 души.

Експертите са посетили халета № 9, 10 и 11. Там те са констатирали лоши хигиенно-битови условия в стаите. На място експертите от екипа на Манолова са провели разговори и с търсещите убежище, и с медицинския състав в Здравната служба.

По информация от лекарите, в центъра има много хора с кожни заболявания, предположения за краста (Скабиес), имало е установена варицела, която е излекувана. Има случаи, за които медиците се съмняват, че става въпрос за кожна лайшманиоза (кожни язви и рани).