Разделихме си парите и се получи, че за тези часове парите, които ни се дават, ни се получава по левче на час. Това разказа Венета Павлова, член на СИК от Кричим. Жената беше една от многото, прекарали цялата нощ в палата №7 на Панаира, където се приемаха протоколите от секционните избирателни комисии в област Пловдив.
От 48 до 64 лева е заплащането на членовете на секционни избирателни комисии в зависимост от поста, който изпълняват – дали са просто член, председател, секретар и пр. Заплащането е само за изборния ден. В него не влизат обученията, на които членовете на комисии ходят, за да бъдат подготвени за изборите.

„От вчера, от 7 часа сутринта сме отворили секциите, ето сега до този момент – без сън, изнервени”, разказа тя пред trafficnews.bg. Венета и колегите й излязоха от седма палата на Панаира почти в 10 ч. сутринта в понеделник, което означава, че те са станали част от изборен маратон, продължил над 26 часа.

Венета разказва, че пристигнали от Кричим в Панаира след 1 ч. тази нощ. Часове наред очаквали да дойде техният ред да предадат протоколите си, за да могат да си тръгнат. Въпреки това жената заявява, че по-възрастните българи са свикнали да „дават нещо на държавата”, макар че не получавали достатъчно в замяна.

Според нея са нужни мерки, за да се избегне изборния хаос и недоволството. Първо, да се помисли за по-добра организация при приемането на изборните протоколи, за което 1500 души от областта са чакали ред. Второ, на национално ниво да се помисли за намаляване на броя на членовете на комисии.

„Девет души са много, повечето от тях нямат работа цял ден. Кафенца, цигарки… Работата пада върху петима души”, обяснява Венета.
Според нея с намаляването на броя членове на СИК ще може да бъде осигурено по-добро заплащане на работещите по време на избори, което пък ще намали и недоволството.