Още преди пускането на Ценко Чоков и сина му от ареста, мнозинството от съдиите в Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС) дават ясни индикации за съмнения в начина на разпределението на делата от председателя на съда Даниела Росенова.

На 23.0.2017 г. при проведено общо събрание, по повод изслушването на кандидатите за административен ръководител на съда, един от които е Росенова (в опит да повтори мандат), те й поставят въпроси - как е извършвала разпределението по няколко други дела от 2014 г. и 2016 г., аргументирайки се със съставените лично от нея протоколи за случайното разпределение, на които въпроси, вместо да даде смислени обяснения, тя ги репликира, че я заплашват и компрометират.

Все пак в края на събранието, Росенова склонява да отговори на питанията писмено, но и писменият й отговор, от който прозира крайно неуважително отношение към колегите й, пак не съдържа разумно разяснение, а твърдения в смисъл, че нещо е така, защото тя е решила, че е така и че е имало допуснати грешки, но не фатални. В уведомление от 07.02.2107 г., изпратено до ВСС (публикувано на сайта на съвета), неудовлетворени от отговорите й, мнозинството от съдиите на АСНС отново обръща внимание на кадровиците на Темида, на случаите, при които и с просто око се забелязват нарушения на правилата на случайното разпределение.

Съдиите изтъкват, че въпреки извършената проверка през 2013 г. от Инспектората към ВСС и през 2016 г. от Върховния касационен съд, които са констатирали, че делата в АСНС се разпределят на случаен принцип - заради формалното наличие на протоколи за случайно разпределение по тях, досега всъщност никой не е проверявал начина на работа с програмата за случайно разпределение и никой не е изследвал, дали правомерно от разпределението са били изключвани едни и включвани други съдии, което е елементарният и даже позволен механизъм за манипулации, неналагащ каквато и да е намеса в софтуерния продукт.

Впрочем, в началото на 2014 г., магистрати от АСНС подават възражение против акта от извършената проверка от инспектората, в няколко негови раздела, в т.ч. и в раздела за случайно разпределение, като изразяват недоволство от прилаганата в съда, според тях порочна практика, при т. нар „непостоянни“ въззивни състави, само докладчикът да се избира на принципа на случайния подбор,  което намират за нарушение на закона: „Въззивните състави - пишат те във възражението си - се състоят от трима съдии и избора на двама от членовете на състава по усмотрение на административния ръководител, без случаен подбор, буди съмнение в обективността и безпристрастността на съда, понеже така на практика се избира решаващото мнозинство, което е сериозно отклонение от правилото на чл.9 на ЗСВ“. Възражението им остава без последствия.

(протоколът от Общото събрание на съдиите от АСНС от 23.01.2017 г., отговорите на Даниела Росенова и Уведомлението от 07.02.2017 г. са публикувани на сайта на ВСС, в раздел избор на административни ръководители)