Нито един лекар от екипа на МБАЛ “Св. Анна” няма да има в новия съвет на директорите на бившата Окръжна болница. Това става ясно от документите на насроченото за 4 април (буквално вднага след изборите) общо събрание на дружеството, в което държават има 71 процента, а останалите 29 са разделени между 12-те общини от Варненска област, съобщава varnautre.bg
В дневния ред е предвидено освобождаването на досегашния съвет на директорите, в който влизаха трима лекари от болницата: д-р Гален Шиваров, д-р Николай Коларов и д-р Боряна Върбанова, се казва в писмото на министъра на здравеопазването Илко Семерджиев до миноритарните собственици. На тяхно място служебното правителство смята да назначи други 4-ма директори, нито един от които не работи в болницата, а само двама са с медицинско образование.

Какви са причините за смяната не е ясно. Още повече заради факта, че през последните 2 години болницата  е на печалба.
Освен четният брой на новия състав на борда (практиката при подобни форми на управление е бордът да има нечетен брой членове, за да има гарантирано мнозинство при взимане на решения), притеснителни са и биографиите на предлаганите нови членове.

Двете дами – Радостина Петрин и Теменужка Янкова, са спуснати от София. Първата е ПР специалист, който се занимавал с връзките с медиите на Комисията за финансов надзор, където по-късно е станала главен експерт в отдела за човешки ресурси. 56-годишната Янкова за последно е била заместник изпълнителен директор на Националната агенция по приходите, а преди това е била съветник в политическия кабинет на вицепремиера по икономическото развитие в кабинета “Орешарски”. В биографията й липсват данни тя да е работила през последните 2 години и половина преди служебното правителство да се сети да я изпрати във варненската болница.

Другите двама, предложени от министъра за директори, са лекари. Кирил Лозанов е хирург, но има и управленски опит – от 2005-а година е управител на “Медицински център “Марешки”. Там работи и другият кандидат-директор – УНГ специалистът Стоян Калоянов. Той е бивш зам.-председател на СДС във Варна и дългогодишен управител на болницата в Девня. Бил е административен директор на Здравната каса във Варна и шеф на Регионалния център по здравеопазване в града.

Любопитен е фактът, че от този пост го уволнява не кой да е, а настоящият министър Илко Семерджиев, който оглавяваше българското здравеопазване и по времето на Иван Костов. Уволнението е в следствие на обвинение срещу д-р Калоянов за неправомерни действия при доставка на лекарства и медикаменти за болницата в град Белослав. Сега отново Семерджиев налага д-р Калоянов в борда на болница “Св. Анна”.