На пловдивската улица “Братаница” в Кършияка се намира един малък странен градеж. Откриваме го в обрасъл с треви и саморасли дървета терен, покрит с тонове боклуци. Куполът прилича на покривите на едновремешните градски бани и ханове, но е много малък, за да бъде един от тях. В същото време е украсен с различни арабски арки и ниши.
Това е последният остатък от турско време в Кършияка. Представлява оцеляла с годините домашна турска баня, която се намирала в един от най-старите домове в квартала, твърди историкът Александър Пижев пред "Марица". 



Банята е залепена за оградата на двора на Любомир Йорданов, който живее в съседство от 70 години. “Много е интересна и понеже Новотела е наблизо, често като минават туристи, я снимат. Питат какво е това. А аз като гид обяснявам - стара баня от къща, сторена преди 150 години”, разказва старият кършиякалия. Навремето единствената запазена турска домашна баня е била в чертите на имота му.



Това обаче било преди десетилетия. След това имало дела и съдът присъдил да отиде в съседния терен, който сега е едно празно незастроено пространство.



“Със сестра ми сме сираци и като започнаха дела, ги загубихме. Нямахме необходимата подкрепа”, казва Любомир.  

Старата баня всъщност е една малка стая - 2,5 на 2,5 метра, която е изградена от камъни и турски тухли. Здрава е като купол на атомен реактор и изглежда неподвластна на времето.

Около нея има арковидни ниши и огнище, където вероятно е топлена водата. Няма никакви прозорци. Вътре е пълна с пластмасови бутилки.



Има дори метнат стар матрак. Пред нея теренът също е покрит с боклуци. “Много пияници и бездомници живееха тук през годините. Попият, опикаят всичко вътре и после се изнасят”, обяснява Любомир.  

Банята била част от имот със стара паянтова къща. В нея до Балканската война е живеело турско семейство, което е сред последните, тръгнали на югоизток. “Бутнаха къщата преди много, много време. Аз самият не помня кога, а живея тук от 70 години. Сградата си отиде, но старата баня - единственият солиден градеж от нея, остана”, казва Любомир Йорданов. 

Кършияка е пловдивският квартал, където наистина няма останали сгради от времето на Възраждането. През годините всичко старо е бутнато и на негово място са вдигнати жилищни блокове и кооперации.  



Според г-н Йорданов старата турска баня не е паметник на културата. И затова рано или късно и тя ще си отиде. 

Това потвърждава и историкът Александър Пижев. 

“Тази баня е била част от къща. В нея предишните обитатели са се къпели и затова няма никакви прозорци. За сметка на това градежът е уникален. Това е мокро помещение и понеже е такова, то е трябвало да бъде изградено по напълно различен начин от къщата. Използван е каменен градеж и турски тухли”, разказва той.



Така се е получила малка, но много здрава сграда. Той е изследвал банята преди години. Твърди, че никога не е обявявана за паметник на културата, защото за съжаление не е била част от по-голям старинен комплекс. “Това е просто една баня в частен дом. Каквито обаче вече няма никъде”, добавя историкът Пижев.

Александър Пижев: Наблизо беше баня “Марица”, която стана гей клуб 

- Защо старата къща е била паянтова и от нея сега няма и следа, а банята към нея е непипната от времето?  
- През турско време са знаели как да се градят мокри помещения. Затова за банята са използвали камъни със специален хоросан и различни слоеве тухли. Това е специален градеж за помещения с влага. Банята е трябвало да може да изсъхва и да има отлична хидроизолация. Виждате, че няма прозорци. Такива са били обичаите - тук не трябва да могат да надзъртат чужди очи. 

- Колко ценна е тази малка сграда? 
- Доколкото в Кършияка не е останала ни една друга стара сграда от турско време. Всичко е било бутнато с годините и на негово място са построени нови кооперации. Тя показва какъв е бил битът на едновремешните хора - съвременните бани в къщите ни не учудват никого, но тук виждаме как е било преди 150 години. Това е банята към къщата на един неизвестен обикновен човек. Не е бил богат, защото къщата му не е била нищо особено. 

- Казвате, че другият известен обект от това време е била баня “Марица” - бутната през последните години? 
- Баня “Марица” беше голямата баня на Кършияка. Тя също, за съжаление, не беше обявена за паметник на културата. Беше с османска архитектура, но отвън имаше пристройки, вдигнати през социализма. Може да звучи като съвпадение, но баня “Марица” бе разположена само на стотина метра от тази на улица “Братаница”.

За една музейна проява аз оглеждах доста подробно баня “Марица”. Отгоре имаше куполи като на всяка турска баня. Вътре имаше ниши, арабески, арки... Затвориха я след промените на 1990 година. Първо беше някаква бирария. Бирарията не потръгна и стана известен гей клуб. Бяха години, когато всеки си правеше каквото поиска.

Започнаха нощни дандании и хората от махалата натиснаха да го затворят. Накрая, понеже не беше със защитен статут, я бутнаха и сега на нейно място има една голяма кооперация. Това беше предпоследната следа от стария турски Кършияк.
Сега тази малка частна баня е последната останка от онова време. И като я бутнат, за да построят нова кооперация, ще кажем - в Кършияка нищо турско не остана!