5.41 сутринта в събота. 42-годишният годишният Селедин Съткиев се върти в леглото си на ул. "Възраждане" 64 в шуменското село Хитрино. 4-5 къщи по-нататък фурната вече работи, двама работници месят и пекат хляб и закуски в очакване да се събуди селото. Минута по-късно, селото, център на едноименната община е разтресено от зловещ зрив. Тътенът се чува в радиус от 15 километра. В Шумен уплашени граждани излизат по прозорци и балкони, помислили, че е станало земетресение.
В сърцето на Хитрино близо до жп стрелката на метри от прелеза пред общината е дерайлирал товарен влак. Една от цистерните, превозваща пропан-бутан е избухнала, взривът може да се сравнява само с ударната вълна на гигантска бомба.

"Аз вече не спях, таман щях да ставам след десетина минути. Изведнъж се появи един зелен гръм, казах си - бомба падна. Зелен казвам, защото първо се чу много тежък гръм, а после дойде и ослепяваща зелена светлина. Вътре, вкъщи всичко стана зелено. Като гръмна видях себе си как се премествам ей така и изхвърчавам заедно с мебели, багаж, нападаха върху мен, последно ме удари дограмата на прозореца." - Селедин от "Възраждане" 64, цитирана в репортаж на журналиста Красимир Крумов от "Монитор". В първия момент мъжът си помислил, че или е започнала война и има бомбардировка, или над селото е катастрофирал пътнически самолет. С влаковете, които минават през самото село, а линията разполовява Хитрино на две, местните са свикнали и композициите обикновено не развалят съня им.

Първата работа на Селедин била да отиде в съседната стая , откъдето пищели двете му дъщери и жена му. За щастие никой от неговото семейство не пострадал. Има обаче изчезнали и загинали съседи. Само преди година фамилията стегнала къщата с  близо 40 хиляди лева, пари на сина, който кара тир. Новината за експлозията в Хитрино го заварила с курс в Белгия. "Обади ми се, татко, вика, тръгвам веднага за България. Ама защо да идва, какво ще помогне в момента, виждаш какво е." - развежда ни из наистина с майсторлък направената си къща стопанинът. Домът не бил застрахован, но застраховка имал автомобилът, паркиран пред имота. "Възраждане" е на първа линия и пожарникари показват автомобил, отдалечен на 300 метра от експлодиралата цистерна, от който буквално са капали капки алуминий.

"Сметнете, за да се стопи металът, а също и стъклото, температурата на 300 метра от взрива е била към 2 хиляди градуса." - разказват огнеборци и сочат овъглените дървета по алеята.

Автомобилът на Селедин спасил живота на непознат мъж. Изглежда тогава е минавал, вълната буквално го напъхала зад колата. "Беше опърлен и гол, дадох му един панталон и дрехи", после не знам какво стана, не го познавам този човек, разказва нашият "гид" из руините на Хитрино.

Взривът е избушил съседната къща на 55-годишния Иса. "Живи са, и той, и големия му син, и малкия, дъщерята, ама от взрива се издънил подът им  и всичките паднали долу в мазето, сега са в болница". Една къща по-нататък се чуват хлипове. Спасителите се оглеждат за оцелял в руините, но се оказва, че няма нужда от помощта им. Стопанинът е невредим, а се е подпрял на един камък и реве. Докато стигнем до него потъва някъде във вътрешността на къщата. 

Един двор по диагонал - отново звук на страдание. Този път идва от вързано на синджир кученце. "Няколко пъти минавахме през този двор, как не сме го видели преди." - чудят се пожарникарите. През два дувара се суетят други пожарникари: "Одеало, дайте бързо отнякъде едно одеало". Телата на загиналите стават седем, но има още доста изравнени със земята къщи. "Може и да има други". - казват спасителите.

Колкото повече наближаваме прелеза, толкова по-апокалиптична става картината. Във фурната живи за погребани двама. Сградата на общината е без прозорци, местната власт няма вече седалище. Ролята на кризисен щаб изпълнява зърнобазата на фирма "Агросток" източно от центъра. Там един по един пристигат премиерът Бойко Борисов, новоизбраният президент Румен Радев, министри прокурори, следователи.

Автогарата до самия жп прелез е напълно унищожена, до нея е останал и скелетът на автобус. На близкия "Кооп" са му избити всички стъкла, собственикът е блокиран при КПП-то половин километър по-нагоре. Пита по фейсбук дали е оцеляло нещо от магазина. На фасадата му има камери за видеонаблюдение. "Аз съм ги монтирал, камерата би трябвало да гледа точно натам, където е станала катастрофата" - разказва техникът Серхат Юдаим, който в развалините до кметството е загубил приятел. Надява се видеозаписът от "неговата" камера да помогне нещо на разследващите, а и на местните да разберат истината за катастрофата.

В първите часове след аварията са изкарани принудително от къщите им всички обитатели на къщи по т. н. първа, втора и трета линия. В ранния следобед депуатът Хасан Адемов, който придружава лидера на ДПС Мустафа Карадайъ обявява, че все пак ще се наложи да бъде опразнено цялото село. Това се налага заради сложна и опасна операция по прехвърляне на газа и химикалите в цистерните. Шефът на националната пожарна гл. комисар Николай Николов не нарича опразването евакуация. Повечето хора доброволно са напуснали и са намерили подслон при свои роднини, 16 души са натоварени в автобус и са откарани в кризисен център в Шумен.

"Осигурена е храна, топлина, психолози" - разказва кметът на Шумен Любомир Христов. Шуменци пък масово се организират във фейсбук и се уговарят за неделя предиобед да тръгват доброволци към Хитрино да помагат във възстановяването на живота там. В неделя няма как да стане, защото се очаква операцията по пренатоварването на 12 дерайлирали цистерни да продължи поне ден и половина.