Служебният министър на образованието проф.Николай Денков посече бургаския университет „Проф.д-р Асен Златаров” с драстичното орязване на приема по ключовите специалности, каза кметът Димитър Николов при откриването на днешната дискусия за образованието и липсата на кадри в туризма, която се провежда в този момент в Морското казино в Бургас, пише "Флагман".
Участие във форума вземат проф.Николай Денков, областният управител на Бургас Вълчо Чолаков, ректорът на университета „Проф.д-р Асен Златаров” доц. Магдалена Миткова, ректорът на БСУ проф.д-р н. Галя Христозова и други.

Припомняме, че служебното правителство значително редуцира приема в държавния ВУЗ. Във факултета "Обществено здраве и здравни грижи" при заявени 105 студенти са одобрени едва 53 бройки, а в "Туризъм" 88, при поискани 320 бройки. Всичко това идва на фона на остър недостиг на работна ръка в тези сектори.

„Лятото започва малко трудно, г-н Денков ни обезглави, а един от начините за решаване на кризата с липсата на работна ръка и търсене на нови възможности, е образованието. То трябва да бъде динамично, насочено към потребностите на бизнеса и региона. Кадрите в туризма са от изключително значение за Бургас. Градът и регионът се утвърдиха като дестинация с най-голям процент регистрирани нощувки. Само за миналата година имаме ръст в приходите от 23 %”, заяви Димитър Николов.

Той призова за повече разум при вземането на толкова отговорни решения, касаещи структуроопределящ сектор като туризма, но не срещна особена чуваемост от служебния министър проф.Николай Денков.

Денков на свой ред защити позицията си, изтъквайки, че приемът е редуциран съвсем логично. „Ще се опитам да ви убедя, че решенията, които предлагаме са правилни”, каза служебният министър. По думите той идва от областта на точните науки и те са го научили да работи с цифри и да намира точните решения. „Това, което не искаме е, ако има някъде наводнение, ние да се борим с пожарогасител срещу него”, каза проф. Денков.  Според него решенията, които предлагат Общината и Областна администрация в сферата на образованието понякога изглеждали точно по този начин.

През последните две години има бързо развитие на икономиката, което доведе до отварянето на много нови работни места, отчете проф.Денков.

„Дефицитът на кадри в момента е във всички добре развиващи се сектори в България. В същото време най-големият парадокс е, че от завършващите висше образование 53 % не намират позиция, която да съответства на тяхната квалификация. Те отиват в друга област, която изисква средно образование. Това означава, че ние имаме структурен проблем и половината от студентите в България учат нещо, което няма да им трябва през целия живот. Около 15 хил.студенти, които всяка година приемаме, не намират реализация. В цифри това означава, че държавата дотира университетите с 60 млн.лева годишно, студентите заплащат още 20 млн.лева, а накрая квалификацията, която придобиват им е ненужна”, изчисли служебният министър на образованието.

По думите му тези, които не намирали реализация не трябвало да учат, а веднага да отидат на пазара на труда, защото той имал нужда от тях.

Мнението на служебният министър е странно и напълно необяснимо. Той става първият министър в съвременната ни история, който насърчава отказа от обучение. Дори и препоръката му да се приеме и кадрите да влизат още след средното си образование на пазара на труда, то те спокойно могат да повишават своята квалификация при гъвкави програми от университетите си.