На 22 юли 1889 г., понеделник, в двореца на Фердинанд и по-точно - в остъклената галерия на партера, князът дава вечеря за трийсетина души - министри със съпругите си, висши офицери и свитата му. Вечерята е в чест на майка му, която се кани да отпътува.
Затова всички са изненадани, когато по време на десерта князът, блед и мълчалив дотогава, се изправя и с глух и бавен глас (“като погребална камбана” според граф Робер Бурбулон) съобщава, че обявява за сгодени Анна Александрова дьо Грьоно, придворна дама на Нейно Височество княгиня Клементина, и д-р Димитър Станчов, началник на тайния му кабинет. И че им дава благословията си.

На всички лица се чете изумление и притеснение, а 

тостът (“подобен на реквием”) е посрещнат с нестройно и фалшиво “ура”, след което настъпва унила тишина

Самият Фердинанд след съобщението седи на масата със стиснати устни и отнесен поглед, а пръстите на ръката му, с изключение на показалеца и кутрето, се свиват в любимия му жест против уроки...
Часове след това, в три след полунощ, в полутъмния си кабинет, обхванал с ръце главата си, князът ще признае на граф Дьо Бурбулон с треперещ глас: ”Изпълних наистина дълга си на владетел и баща, но принесох в жертва себе си!...”


Посещение в дома на граф Бурбулон - Димитър Станчов е в профил и цивилен под стълбата, а над него на стълбата е Анна де Грьоно, бъдещата му съпруга 

Кой е този Димитър Станчов, чиято женитба предизвиква такова горчиво усещане за загуба и униние у Фердинанд? 

Те двамата - младият княз и неговият още по-млад български секретар (по-късно началник на тайния му кабинет) - се виждат за пръв път две години по-рано, когато българските управници посрещат новия си владетел в Русчук. Първото впечатление за Димитър Станчов: “Хубавец, с изискан вид, учил е във Виена и говорът му, маниерите му, държането му са съвършено виенски”.



Княз Фердинанд I, Княгинята-майка Клементина, придворната дама Анна дьо Грено, дипломатът Димитър Станчов (прав вдясно), журналистът Джеймс Баучър (седнал отзад, с костюма) и други от царската свита, дворецът Евксиноград, 1893 г.

Младежът, издънка на богата свищовска фамилия, от малък расте и учи в чужбина - отначало в прочутата академия ”Терезианум”, създадена от императрица Мария-Терезия за подготовка на държавници, а след това в правния факултет на университета. Димитър Станчов е родственик на политика Григор Начович и на Стамболов по линия на съпругата му Поликсени. Първата му задача като бъдещ секретар на княз Фердинанд е да направи превод на българската конституция. Скоро става ясно, че Малкият Станчов или Стан, както ще го наричат най-близките, 

има късмета да е дарен с “неочаквана и прекалена княжеска милост” 

Българският секретар е не само интелигентен и проницателен, не само че бързо се учи и схваща “всеки нюанс”, но и умее да бъде “чаровен и мил”. Граф Бурбулон дори се изказва, че те, двамата със Стан и Фердинанд, са едно неразривно “трио”, в което не просто живеят заедно, но мислят, действат и откровено разговарят за всичко! 
С княза обаче нищо не може да е просто, нито пък трайно като състояние. Много скоро и слугите в двореца усещат, че между владетеля и неговия български секретар има голямо напрежение, което често ескалира в открити разпри, в демонстрации на сила и уязвена гордост, в размяна на остроти и обиди... След тях идват извинения, сдобрявания и... нежности. Фердинанд не може да приеме, че един негов служител, един “поданик”, на когото е гласувал такова доверие и благоразположение, може да има свой личен живот, свои приятели, часове на отдих и сън. Той настоява Станчов да му е на разположение сутрин от 6,30 часа до... 2 часа след полунощ, а понякога и до по-късно. И не е задължително да е “по работа”. Тираничната привързаност на Фердинанд не търпи откази, а свищовският хубавец невинаги успява да смири своята “независима, горделива и бунтовна” природа... Така се стига до една публична сцена, при която

раздразненият секретар замерва княза с наръч папки, а князът му отговаря с оглушителен шамар...

Само намесата на останалите наоколо предотвратява юмручния бой. Сцените на сдобрявания не остават в тайна - разменените милувки, закачки и жестове са като между влюбени...
Бисексуалността на Фердинанд е известна още преди идването му в България. Съпругата на британския посланик в София лейди Паджет след време ще пише в мемоарите си: “Фердинанд носи гривни и пудри лицето си. Спи с розови нощници от тънка коприна, поръбени с валансиенска дантела. Физиката му е толкова деликатна, а нервите - толкова чувствителни, че ползва услугите на дамски лекари”. Българите също бързо се досещат за това - не само защото владетелят им се къпе в парфюми, лакира ноктите си, интересува се от цветя, обича да рови в чекмеджетата с чуждо бельо, заглежда се по русокоси и синеоки момчета...


Димитър Станчов е най-вляво 

Какво е преживял Димитър Станчов в тази ситуация, вече няма как да разберем. Според хроникьорите е бил така зле понякога, че нощем кръстосвал стаята си и ругаел на глас... Налага се да се отдалечава понякога от двореца за седмица-две, за да успокои нервите си. 

Налага се да търси помощта на психиатри!

Как хем да запази този си висок пост, хем да не загуби своето самоуважение! Заради позицията му го мразят люто и чужденците, и българите. Бракът му с младата аристократка Анна дьо Грьоно е добър изход от ситуацията - за да спрат клюките, за да опази поста си, за да не съсипе кариерата си. Годежът разбунва духовете - еднакво гневни и недоволни са и роднините на Анна, и роднините на Димитър. И едните, и другите смятат, че сродяването не им е “на положението”. Готвената сватба обаче най-задълго разваля душевния комфорт на княза. И той не го крие. Нещо повече - изпраща на новобрачните своите сватбени подаръци в кутии, завързани с черна панделка - в знак на траур. 

Димитър Станчов и съпругата му Анна още дълги години ще бъдат едни от най-приближените на Фердинанд. Някогашният личен секретар на княза ще направи завидна дипломатическа кариера, а след убийството на Димитър Петков, макар и за кратко, ще е министър на външните работи и министър-председател. Анна дьо Грьоно ще му роди пет деца, чиито наследници днес живеят в Англия, Франция, Италия, САЩ и Канада. 

Петя АЛЕКСАНДРОВА