185 милиона долара! Това е сумата, която фондация "Америка за България" е дала от 2009 година досега, за да обгрижва българската демокрация. Това обяви официално новият шеф на „Америка за България“ Нанси Шилър, която отчете дейността досега и начерта плановете за бъдещето, предава Канал 3.

Общо с Българо-Американския Инвестиционен Фонд от 1992 година до днес са дадени над 400 милиона долара в България, отчете още Шилър. 

През 2009-та година "Америка за България" раздава грантове за 22 милиона долара. През 2010-та година сумата е 17,967 милиона. През 2011-та година фондацията отпуска нови 14,697, а през 2012-та година 33,131 млн. долара.

Случайно или не най-големият пик е през 2013-та година, когато бяха антиправителствените протести. Тогава субсидиите скачат двойно и тройно до рекордните 47,142 милиона долара! 

През 2014-та година "Америка за България" отпуска пари за проекти на стойност 23,592 милиона долара, през 2015-та сумата е почти нищожна на фона на 2013-та - 8,720 млн. долара, а миналата година са разпределени 19,145 млн.

Таблицата вижте ТУК

Любопитен е профилът на грантополучателите, като прави впечатление, че те имат определена политическа и икономическа роля. Най-щедро финансиране са получили гравитиращи около или направо членове и ръководители на съзадената наскоро партия "Да, България". 

През годините сред грантополучателите са Антоанета Цонева с 800 000 лева, Саша Безуханова с 1,3 милиона лева, „Икономедиа” на Иво Прокопиев с 6 милиона лева, "Медиапул" на Стояна Георгиева с 1 152 600 лева, Българският институт за правни инициативи, чийто програмен директор бе бившият министър на правосъдието и създател на нова партия "Да, България" Христо Иванов със 1 млн. и 117 хил. лева, Съюзът на съдиите с няколко милиона и други.

Българо-американският инвестиционен фонд (БАИФ) започва работа в началото на 1992 гoдина с мисия да стимулира частния сектор и пазарната икономиката на България.  "С 55 милиона долара, отпуснати от американското правителство и управлявани на доброволни начала от малка група американски бизнес лидери, ние се заехме да правим това като инвестираме  в малки и средни предприятия – или поне се опитахме", казват сега от наследника - фондация "Америка за България".

И още: "Началото беше извънредно трудно. Тогава България преминаваше от планово стопанство към пазарна икономика и преходът беше труден. Съпътстваха ни повече неблагополучия отколкото успехи. Ние обаче не се отказахме.

Накратко казано… пожънахме успех за една нощ, отнел 17 години. Имам предвид, че трябваше да изминат 17 години, за да  видим резултата от нашите инвестиции. Първоначалните 55 милиона долара се увеличиха до повече от 400 милиона долара. Това е 800% възвръщаемост на инвестицията! В историята на чуждестранната помощ на САЩ няма друг подобен резултат", отчитат от "Америка за България". 

Фондацията съвсем не е прекратила своята дейност, а има планове за бъдеща дейност и финансирне. Новият й директор Нанси Шилър обобщава намеренията така:

"На мен се пада привилегията да ръководя Фондация „Америка за България“ през тези времена на промяна, когато се ангажираме във все по-голяма степен с нашата общност.Всеки един от вас представлява единствено по рода си парче от пъзела. Надяваме се, че ще видите как могат да се подредят всички парчета от този пъзел така, че да се получи едно красиво произведение на изкуството. Всички ние ще работим като общност, за да подредим пъзела в името на една по-добра България", казва Шилър.

"И трябва да започнем днес, тук и сега. Вече няма да бъдем толкова тихи. Искаме да празнуваме и да подкрепяме  именно ВАС. Не само чрез финансиране, а и като ви свържем едни с други, като бъдем по-активни в комуникацията с различните ни аудитории, партньори и заинтересовани страни", след което следва демонстрация на новото лого и визия на сайта, където вероятно до дни ще станат ясни и новите грантополучатали.