Д-р Стивън Синатра е авторитетен американски кардиолог, поддръжник на интегративния подход за лечение на сърдечносъдовите заболявания. Зад гърба си д-р Синатра има повече от 35 години клинична практика, научни изследвания и преподаване. Кариерата му започва от „Memorial Hospital” в Манчестър, в която д-р Синатра 9 години оглавява Катедрата по кардиология, ръководи програмата по сърдечна рехабилитация, ехокардиография и медицинско образование. През 1987 г. д-р Стивън Синатра основава свой център в сърцето на Нова Англия. През годините на медицинската си практика лекарят осъзнава дълбоко необходимостта от цялостен, интегриран подход в лечението и превенцията на сърдечносъдовите заболявания. Дейността на сърдечния център в Нова Англия обхваща алтернативна медицина, клинично хранене при заболявания на сърцето, борба с преждевременното стареене, психотерапия и още куп методи.  
- Д-р Синатра, на всички ни са добре познати лекарствата за намаляване на вискозитета на кръвта, за предотвратяване  образуването на кръвни съсиреци. Има ли природни антикоагуланти, които могат да се използват като превантивна мярка?
- Да, действително има много природни продукти и хранителни добавки, които могат да бъдат използвани като антикоагуланти. Витамин Е (токоферол) се отнася към тях. Традиционният японски ферментирал продукт нато (ферментирали зърна) съдържа веществото натокиназа (Nattokinase), предотвратяващо образуването на тромби. Накрая, корените от джинджифил и чесънът са достъпни и ефективни природни антикоагуланти. Ето защо препоръчвам на всички хора редовно да пият чай от джинджифил.

- Много хора се чудят защо дори и на фона на строга диета с ниско съдържание на мазнини не могат да се справят с наднорменото тегло и високия холестерол. Какъв е проблемът в този случай?
- Диетите с ниско съдържание на мазнини и без мазнини, препоръчвани от повечето кардиолози, имат сериозен минус точно за здравето на сърцето – те ви лишават от есенциални мастни киселини. Тези важни киселини не се синтезират в човешкия организъм и си ги набавяме изключително чрез храната. Ако консумацията на есенциални мастни киселини се намалява до определено ниво, тялото ви започва активно да развива други мазнини. В резултат на това се повишава холестеролът, а вие ставате по-уязвими към сърдечносъдови заболявания. За да подкрепите сърцето си, а и цялостното си здраве, силно ви препоръчвам пан-азиатската средиземноморска диета. Тя осигурява достатъчно есенциални мастни киселини, особено омега-3 киселини, както и всички необходими протеини, витамини, минерали. Диетата се изразява в ежедневна консумация на 5-6 блюда с полезни мазнини.

- Нужно ли е да се откажем от месото и да станем вегетарианци, за да защитим сърцето си?
- Мисля, че да се откаже човек от червеното месо и да премине към предимно вегетарианска храна, е положителната първа стъпка. Но това съвсем не е достатъчно за защита на здравето. Правилната вегетарианска диета – това е много по-сложно, отколкото просто да се откажете от месото или рибата. Всъщност, вегетарианството изисква някои знания и дисциплина. Растителното меню ще допринесе за предотвратяване на сърдечносъдовите заболявания само ако се намерят адекватни източници на висококачествени протеини и омега-3 мастни киселини. Тези източници могат да са органични яйца, тофу и ленено семе. При мен
 
постоянно идват вегетарианци,
 
които ядат твърде малко здравословни мазнини и пълноценни протеини, заменяйки всичко това с растителни въглехидрати, добри и лоши. Такова меню в крайна сметка ще има отрицателно въздействие върху организма и усилията ви ще се окажат напразни. Дълги години изучавах националните кухни по света и стигнах до заключението, че най-подходяща за сърцето е пан-азиатската средиземноморска диета (PAM), за която вече споменах. Аз самият се придържам към нея и я препоръчам на моите пациенти. PAM интегрира най-полезните съставки от източната и средиземноморската кухня – риба, малко количество месо, кореноплодни, пресни местни плодове и зеленчуци, ядки, растително масло.



- Трябва ли да си правим всяка година ваксини срещу грип в контекста на здравето на сърцето?
- Всъщност, аз не препоръчвам на пациентите си да се ваксинират срещу грип, с изключение на възрастните и изтощените хора, както и страдащите от тежки хронични заболявания (ХОББ, сърдечна недостатъчност, диабет, остеопороза). Лично аз досега не съм си правил нито една ваксина през живота си срещу грип. Всеки ден в кабинета ми идват хора с грипоподобни симптоми, но аз много рядко се разболявам. Просто, защото предприемам правилните стъпки за укрепване на имунната си система. Вместо ваксините срещу грип, аз стриктно се придържам към пан-азиатската средиземноморска диета, която е полезна както за сърцето, така и за имунната система. Също така поддържам организма си и с хранителни добавки за имунната система: сложната захар бета-глюкан (250 мг/ден), аминокиселината N-ацетилцистеин (1000 мг/ден), витамин С (1000-5000 мг/дневно, на няколко дози). В допълнение към правилното хранене и хранителните добавки не трябва да забравяме и за физическата си активност и ежедневната кардиотренировка. Това укрепва мускулите, сърцето и съдовете на тялото като цяло. Ако почувствате, че започвате да се разболявате, просто използвайте природните стимулатори на имунната система – ехинацея, астрагал, хидрастис, джинджифил. Екстрактът от гинко билоба и женското биле също са много полезни, но имат някои ограничения. Гинко не може да се комбинира с антикоагуланти заради риска от кървене.
 
Ако имате високо кръвно налягане,
 
не трябва да използвате корен от женско биле по-дълго от 1-2 седмици непрекъснато. Накрая, мелатонинът подпомага по-спокойния сън при настинки.

- Посъветвайте ни как да изберем най-подходящия за нас витаминно-минерален комплекс за сърцето?
- Ако си търсите витаминно-минерален комплекс за здравето на сърцето, препоръчвам ви да се възползвате от съставения от мен списък. В него съм изброил на практика почти всичко, което ви е нужно за предотвратяване на сърдечносъдовите заболявания. Но аз не съм привърженик на високи дози и не ви съветвам да разчитате само на една таблетка. На първо място, трябва да се придържате към правилното, пълноценно хранене. Ако производител на мултивитамини ви гарантира „всичко в една таблетка”, не му вярвайте.

- Кое е по-добре: да се приемат мултивитамини или определени витамини поотделно?
- Що се отнася до сърцето и здравето като цяло, много по-добре е да се вземат мултивитамини. Вашият витаминно-минерален комплекс трябва да съдържа всички необходими компоненти, тъй като често те не работят или не се усвояват поотделно. Това е известно като „синергичен ефект”. Проведено в Китай проучване, включващо 30 000 души, показва значително подобрение в храносмилателната система чрез съвместния прием на витамин Е, бета-каротин и селен. Приемането на всеки един от тези компоненти самостоятелно не води до значителни подобрения. При избора на мултивитамини за себе си или близките си, трябва да имате багаж от определени основни познания. Вече цитирах оптималния състав на витамини и минерали за сърдечносъдовата система. За всяка цел си има оптимален състав.
 
_____________________________________________________________________________________________________________ 
  
Ето какво трябва да съдържа витаминно-минералният комплекс:
смес от каротиноиди (бета-каротин, ликопен, лутеин, бета-криптоксантин): 7500 МЕ
витамин Е (смес от токофероли, гама-токоферол, токотриеноли): 200-400 МЕ
витамин C (аскорбинова киселина): 400-500 мг
витамин В9 (фолиева киселина): 400-800 мкг
витамин D: 400-2000 МЕ
витамин В1: 10-20 мг
витамин B2: 10-20 мг
витамин В6: 20-40 мг
витамин В12: 200-1000 мкг
витамин B5: 25-50 мг
калций: 200-500 мг
магнезий: 200-500 мг
калий: 50-100 мг
селен: 100-200 мкг
цинк : 10-20 мг
хром пиколинат: 100-200 мкг
кверцетин: 10-40 мг
манган: 1-2 мг
ванадий: 200-500 мкг
мед: 1 мг
йод (водорасли): 75-150 мкг
молибден: 75-150 мкг
инозитол: 50 мг
биотин: 25-200 микрограма
_____________________________________________________________________________________________________________


Това е перфектният по мое мнение състав на витаминно-минералния комплекс за здраво сърце. Сравнете го с етикета на вашия комплекс и си направете сами изводите. Но витаминно-минералният комплекс е само една част от оздравителната ви програма. Препоръчвам ви допълнително да приемате по 1000-2000 мг омега-3 мастни киселини всеки ден и да не забравяте за правилното хранене и физическата активност.
  
Милена ВАСИЛЕВА, в. ДОКТОР

ОЩЕ 100 ВЪПРОСА И ОТГОВОРА ЗА ЗДРАВЕТО ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА "ДОКТОР", КОЙТО ВЕЧЕ Е НА ПАЗАРА